Çavuşoğlu: Biz Taliban'ın ideolojisini falan savunmuyoruz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara'nın Afganistan'da yönetimi ele geçiren Taliban'a bakışını anlattı: Biz Taliban'ın ideolojisini falan savunmuyoruz.

Çavuşoğlu: Biz Taliban'ın ideolojisini falan savunmuyoruz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara'ın Afganista'da yönetimi ele geçiren Taliban'a bakış açısı konusunda yeni açıklamalar yaptı. Çavuşoğlu, önceki gün sarf ettiği "Şu ana kadar Taliban'ın verdiği mesajları olumlu karşıladığımızı söylemek isteriz. Umarım eylemlerde de bunu görürüz" sözlerinin 'önü ve arkasının çıkarılarak bağlamından koparıldığını' söyledi; “Biz Taliban'ın ideolojisini falan savunmuyoruz” dedi.

'FİİLİ BİR DURUM VAR'

Sözcü gazetesi yazarı Deniz Zeyrek'e konuşan Çavuşoğlu şu ifadeleri kullandı: “Biliyorsunuz, ülkede fiili bir durum var. Yabancı misyonlarda da bir panik. Ben Taliban'ın mesajları derken, Afgan halkı ve yabancılar için söylediklerini kastettim. Birçok yabancı ülke de benzer şekilde o mesajları olumlu bulduğunu ilan etti.”

'YABANCILAR TAHLİYE İÇİN BİZİ ARIYOR'

Çavuşoğlu, Afganistan'daki tahliyelerin sürdüğünü belirtirken, “Yabancı meslektaşlarım da ülkedeki vatandaşlarının tahliyesi için bizi arıyor. Mehmetçik, havaalanının kontrolünü sağlayarak onların da tahliyesine destek oluyor" dedi. Bazı vatandaşlar ile iş insanlarının ayrılmak istemediğini de belirten bakan, “Havaalanının çalışır olması için çaba gösteriyoruz. Çünkü önceliğimiz vatandaşlarımızın tahliyesi. Amerikalılar da tahliyelere destek için asker gönderdi. Ancak hâlâ havaalanı çevresinde pistlere girmeye çalışan insanlar var ve zaman zaman akın edercesine geliyorlar" ifadelerini kullandı.

'HAVALİMANI KONUSUNDA İLK KONUŞTUĞUMUZ NOKTADA DEĞİLİZ' 

Çavuşoğlu, son NATO toplantısında alınan karar gereği Türkiye'nin Kabil Havaalanı'nın güvenliğini sağlamak için ek asker gönderip göndermeyeceği sorusuna da şu yanıtı verdi: “Biz NATO'da konuyu konuştuğumuzda koşullar farklıydı. Şimdi fiili durum nedeniyle yeni şartlar ortaya çıktı. O nedenle ilk konuştuğumuz noktada değiliz."

'YENİ KOŞULLARA GÖRE KARAR VERECEĞİZ'

Dışişleri bakanı, "Şimdilik önceliğimiz vatandaşlarımızın tahliyesi. Afganistan'ın geleceğine karar vermek üzere toplanan müzakere heyetini yakından takip ediyoruz. Nasıl bir yönetim oluşacağını takip ediyoruz. Bütün taraflarla görüşüyoruz. Ortaya çıkacak yeni koşullara göre Kabil'de kalıp kalmayacağımıza, asker gönderip göndermeyeceğimize yeniden karar vereceğiz” dedi. (Sözcü)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER