CHP'den kanun teklifi: Halk Cumhurbaşkanı'nı görevden alsın

CHP’li Mahmut Tanal, Cumhurbaşkanı Seçim Kanunun 2’inci maddesine eklenecek bir madde ile ‘Cumhurbaşkanının keyfi uygulamalalar tarafsızlık ilkelerini ihlal etmesi’ halinde halk tarafından görevden alınmasına olanak tanıyan bir kanun teklifi verdi.

CHP'den kanun teklifi: Halk Cumhurbaşkanı'nı görevden alsın

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın görevden alınmasına olanak tanıyacak bir kanun teklifi verdi.

6271 sayılı Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu’nun 2’nci maddesine eklenecek yeni bir hüküm ile Cumhurbaşkanlarının görevlerinin gerektirdiği yetkileri ve tarafsızlık ilkesini kötüye kullanmalarına karşı halk tarafından görevden alınabilmesine olanak tanıyacak bir kanun teklifi verdi.

Düzenleme ile halkın, Cumhurbaşkanının görevini layıkıyla yerine getirmediğini düşündüğü zaman tekrar görevden alabilmesi, bu sayede Cumhurbaşkanlarının tasarruflarında keyfiliğin, kötü niyetin önüne geçilmesini hedeflediği belirtildi.

Kanun teklifinin gerekçesinde, “Anayasamızın 8. Maddesine göre; ‘Yürütme yetkisi ve görevi, Cumhurbaşkanı ve Bakanlar Kurulu tarafından, Anayasa’ya ve kanunlara uygun olarak kullanılır ve yerine getirilir” hatırlatmasında bulunularak, anayasamızın 101’inci maddesinin son fıkrasındaki, “Cumhurbaşkanı seçilenin, varsa partisi ile ilişiği kesilir ve Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliği sona erer” düzenlemeleri hatırlatıldı.

“Özellikle 2015 Milletvekili Genel Seçimlerinde bariz biçimde şahit olduğumuz üzere Cumhurbaşkanı’nın Devletin olanakları ile belli bir partinin lehine çalışabildiği, miting alanlarında o parti lehine oy istediği ve bu yapılan Anayasal ihlallere karşı herhangi bir kurumun harekete geç(e)mediği açıkça görülmüştür” görüşlerine yer verilen kanun teklifi gerekçesinde, Erdoğan’ın tutumuyla anayasayı ihlal ettiği belirtildi. / İMC

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2015, 17:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER