Demirtaş: Barajı yüksek bir puanla geçersek AKP dağılacak

Kadıköy’de Yoğurtçu Parkı’nda düzenlenen Halkların Demokratik Festivali’ne katılan HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş,”Eğer biz barajı yüksek bir puanla geçersek AKP dağılacak. Kendi içinden 3-4 partiye, harekete ayrılacak. Saraydaki ve onun stajyeri dışında etraflarında kimse kalmayacak” dedi.

Demirtaş: Barajı yüksek bir puanla geçersek AKP dağılacak

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Koordinasyonu’nu, Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nda Halkların Demokratik Festivali adıyla etkinlik düzenledi.

Etkinlik 17.00’de başlarken taraftar grupları, milletvekili adaylarının konuşmaları ve Ayşenur Kolivar, Feryal Öney, Hakan Vreskala, Luxus, Ruşen Alkar, Yasemin Göksu’nun şarkılarıyla sürdü.

Saat 21.00’da ise HDP Eş Genel Başkanı ve İstanbul 1. Bölge 1. Sıra milletvekili adayı Selahattin Demirtaş düzenlenen etkinlikte konuştu. Demirtaş, “Eşinizi, dostunuzu, akrabanızı, ayrıldığınız sevgilinizi dahi HDP’ye oy vermeye ikna edin”dedi.

‘Bütün ezilenleri örgütlemeliyiz

Demirtaş’ın konuşmasından satır başları şöyle:

“Zannedilmesin ki HDP barajı aştığında sadece Türkiye’yi etkileyecek Ortadoğu’da domino etkisi yaratacak. Bizler sadece AKP baskıcı rejimini durdurmuş olmayacağız. Onun yerine inşa edeceğimiz demokratik iktidarı da tartışıyoruz. Bu forumlar gelecek iktidarların geleceği yerledir. Bir gün HDP iktidar olduğunda bunlar nerelerde tartışıldı dedikleri zaman işte burada kuruldu diyeceğiz.

“AKP’deki paniğin sadece HDP’nin barajı aşması değil. AKP çizgisinin yenilmesi Ortadoğu’da emperyalizmin yenilmesi anlamına geliyor.Bizim başarımız bir partinin başarısından öte tüm ezilen sınıfların ideolojik zaferdir. Ve özellikle de kadınların zaferi olacak.

“Bütün ezilenleri örgütlemeliyiz ki artık demokratik iktidara hazır olsunlar. İşçinin köylünün iktidarını kuracağız. buna inanmayanlar HDP’yi tanımayanlardır. AKP’deki panik sadece HDP barajı aşacak, bizim milletvekili sayımızı indirecek paniği değil. Ortada ciddi bir ideolojik mücadele var. AKP gericiliğine karşı bu çizginin zaferi demek Suriyede Irak’ta IŞİD’in yenilgisi demek, burada AKP’nin yenilgisi demektir.

‘Eski sevgilinizi dahi HDP’ye oy vermeye ikna edin’

“Elbette başarımız her geçen gün yakınlaştıkça kendi saraylarında hayal içerinde saltanatını kuranlar telaşa kapılacaklar. Biz seçim çalışmaları başlamadan demiştik provokasyon yapacaklar. Kahin olduğumuz için değil AKP’nin ne mal olduğunu bildiğimiz için söylemiştik. Her yerde HDP durdurulmaya çalışıldı. Ancak hiçbir saldırı HDP’nin yürüyüşünü durduramıyor. Çünkü insanlar kara bulutların dolaştığı bir Türkiye’de o kadar çok sıkılmışlar ki HDP’nin güneşi ampulün sıcağını yakıp geçiyor.

“Biz gördük ki halk artık yalanlarına inanmıyor. Yalanları para etmiyor. Halk her yerde bunların iki yüzlü tavrını görüyorlar. Bizim için tek bir oy bile kıymetli. Buradaki birçoğunuz HDP’ye oy verme konusunda kararlıdır. Ama bu yetmeyecektir. Kim varsa, eşinizi, dostunuzu, akrabanızı, ayrıldığınız sevgilinizi dahi HDP’ye oy vermeye ikna edin.

‘Ahmet Hoca biz senin ‘Stratejik Derinliği’ni özledik’

“Eğer biz barajı yüksek bir puanla geçersek AKP dağılacak. Bunu da siz başaracaksınız. Kim kalacak, saraydaki ile onun stajyeri dışında kimse kalmayacak. Stajyer de stajyerliğini tamamlamadan üniversitedeki kürsüsüne geri dönecek. Ahmet Hoca biz senin ‘Stratejik Derinliği’ni özledik. Akademi dünyası için haksızlık olacak. Biz size geri gönderiyoruz. Biraz da siz uğraşın.

‘Arkamızda en değerlileri bıraktık’

“Arkamızda en değerlileri bırakarak bugünlere geldik. Bu ülkenin yiğit evlatlarını omuzlarımızdan taşıyarak toprağa emanet ederek bugünlere geldik. Bu zorlu yol kolay değildir. Dar ağacına yürürken korkusuzca dimdik kendi sehpasını tekmeleyen Denizlerden başlayarak işkencelerde ser verip sır vermeyen İbolara kadar, Ulaşlara, Mahirlere kadar Amed zindanlarında Esad Oktay’ın yüzüne tüküren Mazlum Doğan’a Kemallere, Hayrilere kadar mirasını devraldığımız Gezi Şehitlerine Kobani’de mirasını devraldığımız YPG ve YPJ’lilere zafer armağan etmek zorundayız.

“Siz gönüllü çalıştığınız için başarılı oluyoruz. Müşahid olarak yazılmamışsanız mutlaka kendinizi gözlemci olarak yazdırın. Sabah erkenden görev başında olup oy işlemi bitene kadar orada olmanız lazım. Bu genç arkadaşların sorumluluğu ve görevidir.”

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2015, 18:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER