Demirtaş: PYD Türkiye ile düşmanlık ilişkisinin olmadığını ortaya koydu

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Şah Fırat Operasyonuyla ilgili olarak konuştu. PYD ile ilişkilerin geliştirilmesi vurgusu yapan Demirtaş, “Bizce PYD burada Türkiye ile en küçük bir düşmanlık ilişkisinin olmadığını ve olamayacağını da ortaya koymuş oldu” dedi

Demirtaş: PYD Türkiye ile düşmanlık ilişkisinin olmadığını ortaya koydu

Halkların Demokratik Partisi(HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, seçim çalışmaları kapsamında HDP Diyarbakır il binasında bazı sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya geldi.

Basına kapalı olan görüşme öncesinde gazetecilere açıklamalarda bulunan Selahattin Demirtaş, hükümetin dış politikasını eleştirdi. IŞİD  ile mücadele konusunda, bölgedeki demokrasi güçleriyle özellikle de PYD ile iş birliğinin ne kadar önemli olduğunu görülmesi gerektiğini anlatan Demirtaş, PYD ile Türkiye arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

Çözüm süreciyle ilgili de konuşan Demirtaş, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın sunduğu 10 maddelik paket için henüz bir ilerleme olmadığını söyledi. Demirtaş, “Hükümetin tek yanlı tutumu dayatması, hükümetin manipülasyonları nedeniyle ortak bir açıklama yapılamadı” dedi.

Demirtaş’ın açıklamaları şöyle:

“Eğer IŞİD’in Kobani’ye saldırısının ilk gününde Türkiye üzerinde bir koridor açılsa, Cizre’den Kobani’ye ilk günlerde askeri yardım yani Kürtlerin kendi arasındaki askeri yardım sağlansaydı IŞİD ilk günlerde o topraklardan atılabilirdi. Fakat gelinen noktada hükümetin sonuç itibariyle ortada bir zafer varmış gibi işte Süleyman Şah’ı bir yerden başka bir yere taşımayı başarmış da bundan bir zafer çıkarmış gibi bir sunum yapmasını doğru bulmuyoruz. Belki ortada siyasi zafer de yok ama bu hatalardan ne kadar erken dönülürse o kadar doğru olacağını gösteren de ibretlik bir olay oldu Süleyman Şah meselesi.

Şah Fırat Operasyonu

“Bizce PYD burada Türkiye ile en küçük bir düşmanlık ilişkisinin olmadığını ve olamayacağını da ortaya koymuş oldu. Türkiye, dostunu ve düşmanını iyi ayırması lazım. Oradaki PYD güçleri, orada yaşayan halk Türkiye için tehdit değil düşman değil tam tersine IŞİD Türkiye’nin düşmanıdır. Buna göre bir politika oluşturulmasını biz fayda görüyoruz. Umarım Türkiye’nin resmi olarak PDY ile Rojava bölgesi arasında olması gereken ilişkinin gelişmesine vesile olur bu mesele. Çünkü sonuçta sonsuza kadar düşmanlıklar kurulamaz Rojava ve Türkiye ilişkisi. Sağlıklı temelde karşılıklı ilişkilerin gelişmesini hep destekledik, bundan sonra da olursa bu tür ilişkileir desteklemeye devam ederiz.

Çözüm süreci…

“Ortak bir mutabakat üzerine açıklama noktasında gelinmedi. Çünkü hükümetin tek yanlı dayatması, hükümetin manipülasyonları nedeniyle ortak açıklama yapılamadı.  Yoksa biz barış müzakerelerinin bir an önce başlamasını destekliyoruz, bunun için çaba sarf ediyoruz. Barışın kalıcı hale gelmesi için uğraşıyoruz ve Türkiye halklarının bugün en acil ihtiyacının barış olduğu bilinciyle ve sorumluluk göreviyle bu meseleye yaklaşıyoruz. Henüz ortaya somut bir şey atılmış değil. Bir heyetimiz sabah itibariyle Kandil’e geçti. Onlar da döndüğünde Ankara’da tekrar karşılıklı temaslarda bulunulacak. Bakalım sonuç olumlu olursa kamuoyuna neticeleri paylaşacağız.”

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2015, 20:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER