Diyarbakır Barosu’nun istismar raporu Meclis’e taşındı

Salgın dönemindeki çocuk istismarları Meclis gündeminde: Önlem alınıyor mu?

Diyarbakır Barosu’nun istismar raporu Meclis’e taşındı
HDP Milletvekili Dersim Dağ, Diyarbakır Barosu’nun hazırladığı ve karantina sürecinde Diyarbakır’da 50 çocuğun cinsel istismara maruz bırakıldığını vurgulayan raporunu Meclis gündemine taşıdı.

Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi’nin hazırladığı rapora göre korona virüsü salgını sürecinde Diyarbakır’da 50 çocuk cinsel istismara maruz kaldı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Dersim Dağ, raporu Meclis gündemine taşıdı. “Evde kal” çağrılarının bir yandan hayati önem taşıdığını diğer yandan çocuklar ve kadınlara yönelik hak ihlallerinde artışa neden olduğunu belirten Dağ, Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi’nin raporunun çocuklara yönelik cinsel istismarın tehlikeli boyuta geldiğinin göstergesi olduğunu söyledi.

Rapora göre Diyarbakır’da yılın ilk dört ayında 179 çocuğun, karantinanın uygulandığı 10 Mart ile 29 Nisan tarihleri arasında ise 50 çocuğun cinsel istismara maruz bırakıldığına işaret eden Dağ, son yıllarda yaşanan artışa da dikkat çekti. Dağ, şunları söyledi: “Kayıt altına alınmış rakamlar bu yönlüyken, resmi mercilere ulaşmayan, kayıt altına alınmayan cinsel istismar vakalarının daha çok olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Bu pandemi sürecinde eve mahkum edilen çocukların, haklarının korunması ve onları korumaya yönelik önleyici, somut, sürdürülebilir bir çalışmanın yürütülmesi gerekmektedir.”

VAKALAR KAYIT ALTINA ALINIYOR MU?

Dağ, konuyla ilgili Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a şu soruları sordu:

  • Bakanlığınızın, Diyarbakır’da her yıl artarak devam eden cinsel istismar vakalarına yönelik yürüttüğü önleyici bir çalışma bulunmakta mıdır? Var ise nelerdir?
  • Bakanlığınızın, pandemi sürecinde artan çocuk istismarı ve kadına yönelik şiddeti önlemeye yönelik yürüttüğü bir çalışma bulunmakta mıdır? Var ise nelerdir?
  • Türkiye’de 10 Mart 2020 tarihinden bu yana cinsel istismara maruz kalan çocuk sayısı kaçtır?
  • Türkiye, cinsel istismar vakaları ve çocuğa yönelik şiddet olayları ile ilgili tarafı olduğu uluslararası sözleşmelerin gereğini yerine getirmekte midir?
  • Bakanlığınız, özellikle bu pandemi sürecinde çocuklara yönelik işlenen cinsel suçları ve hak ihlalleri verilerini düzenli olarak kayıt altına almakta mıdır? (DUVAR)
Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2020, 10:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER