Diyarbakır'da polis çocukları fişledi, MEB internet sitesinden yayımladı

Diyarbakır Bağlar Milli Eğitim Müdürlüğü polisin fişlediği 872 çocuğun listesini bütün kimlik bilgileri ve ev adresleriyle kurumun internet sitesinden yayımladı.

Diyarbakır'da polis çocukları fişledi, MEB internet sitesinden yayımladı

Diyarbakır’da polis, 872 çocuğun fişleme listesini Milli Eğitim Müdürlüğü’yle (MEB) paylaştı, Bağlar Milli Eğitim Müdürlüğü de çocukların listesini bütün kimlik bilgileri ve ev adresleriyle kurumun internet sitesinden yayımladı.

Taraf’tan Sümeyra Tansel’in haberine göre, fişleme listesi “suça sürüklenen çocuklar acele ve günlüdür önemli” başlığıyla “Suça sürüklenen çocuklar1.pdf” dosyasında yayımlandı.

Dosyada Bağlar İlçe Milli Müdürlüğü’nün tüm okul müdürlüklerine gönderdiği talimat yazısı yer aldı.

Yazıda “Çocuklarla ilgili bir incelemeye esas olmak üzere ekli listede bilgileri bulunan çocukların hangi okullarda öğrenim gördüklerine ait bilginin ivedi olarak ‘[email protected]’ resmi mail adresine gönderilmesi” istendi.

‘02.10.2014-01.12.2014 Adli işlem yapılan çocukların listesi’ adını taşıyan belgede 410 çocuğun adı soyadı, TC kimlik numarası, anne-baba adı, doğum yeri ve tarihi, ‘şubeye geliş nedeni’ ve ikamet adresi yer aldı.

‘2014 yılı sokakta çalışan/çalıştırılan çocukların isim ve adres listesi’ başlıklı belgede ise 416 çocuğun kimlik bilgileri ve ev adresleri bulunuyor. ‘Milli Eğitim Müdürlüğüne bildirilen çocuk listesi’ adını taşıyan belgede ise polis merkezine başvurmuş 46 mağdur çocuğun tüm kimlik bilgileri ikamet adresleriyle birlikte yer aldı.

‘Şubeye geliş nedeni’ başlıklı bölümde ise, tecavüze, cinsel istismara uğramış ve zorla alıkonulmuş çocukların isimleri, anne babalarının adları ve ev adresleriyle birlikte yer aldı. Listede ayrıca intihara teşebbüs etmiş, aile içi şiddete uğramış, yaralanmış, kötü muameleye maruz kalmış çocuklar da isim isim adresleri ve TC kimlik numaralarıyla birlikte yer aldı.

Vali: Amaç, okula devam etmeleri

Diyarbakır’da polis çocukların fişleme listesini Milli Eğitim Müdürlüğü’yle paylaşmış, Milli Eğitim Müdürlüğü de listeyi tüm okullara göndererek adı geçen çocukların hangi okullarda okuduğunun tespit edilmesini istemişti.

Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy “Amaç, çocuklarımızın okula devam etmeleridir” demişti.

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2015, 13:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER