Doktor isteyen vatandaşlar eylem yaptı

Hakkari’nin Çukurca ilçesi Devlet Hastanesi'nde yeterince doktor olmaması vatandaşın tepkisine neden oldu.

Doktor isteyen vatandaşlar eylem yaptı
 SERDAR KARA - ÇUKURCA

Hakkari'nin Çukurca İlçesi'nde  3 Kasım'da hizmete açılan Devlet Hastanesi'nde doktor sıkıntısı yaşadıklarını belirten Çukurca SES Temsilcisi ve Sağlık Odacığı Doktoru Cem Çiğmen, Devlet Hastanesi'nde şu anda 1'i aile hekimi uzmanı olmak üzere 2 doktorun görev yaptığını bununda 8 bin nüfuslu ilçe için yetersiz olduğunu söyledi. 

Hakkari’nin Çukurca İlçesi'ndeki Cumhuriyet Caddesi'nde 2011 yılında Çukurca Devlet Hastanesi'nin temelleri atıldı. Yaklaşık 3 yıl sonra yapımı tamamlanan 4 katlı 20 yataklı hastane, 3 Kasım'da ise hizmete açıldı. 5 pratisyen, 1 aile hekimi 12 hemşire ile hizmete başlayan Çukurca Devlet Hastanesi'nde 4 doktor, lojman ve çeşitli gerekçeler öne sürüp ilçeden ayrılınca geriye sadece 1'i aile hekimi olmak üzere 2 doktor ile 1 diş hekimi kaldı. Bu durum bugün protestoya neden oldu. 

Hastanedeki doktor sıkıntısını protesto etmek amacıyla aralarında HDP Hakkari Milletvekili Adil Zozani HDP Hakkari il başkanı Rahmi Temel, Çukurca Belediye Başkanı Musa Duran ve Hilal Duman, sivil toplum örgütü temsilcilerini de bulunduğu yaklaşık 200 kişi, Devlet Hastanesi önünde toplandı. Kalabalık, basın açıklaması sırasında 'Çukurca uyuma, sağlığına sahip çık', 'Sağlık hakkımız, söke sök alırız', 'Ücretli köle olmayacağız', 'İşçiyiz haklıyız kazanacağız' yazılı dövizler taşıyıp, slogan attı. Basın açıklaması ise Çukurca SES Temsilcisi ve Sağlık Odacığı Doktoru Cem Çiğmen, tarafından okundu. 

Çiğnem, Devlet Hastanesi'nde şu anda birisi aile hekimi uzmanı olmak üzere 2 dokturun hizmet verdiğini, Bunların da 25 saat nöbet tutup, 24 saat dinlendiklerini söyledi. Çiğnem, "Bu sebeple aile hekimliği polikliniği hizmet vermemektedir. Hastaların muayeneleri, hastane açılmadan önceki gibi sağlık ocağında yapılmaktadır. Bunu yanısıra ne hastanede ne de sağlık ocağında laboratuar ve röntgen çalışmaktadır. Yani Çukurcalının sağlığı, hastaneden önceki dünüme göre daha da gerilemiştir. Tüm bu sebepler nedeniyle Çukurca'da devlet hastanesinden muayene için sağlık ocağına sevk yapılmaktadır. Bu bırakın Türkiye'yi dünyada bile az görülen bir durumdur.

Sağlık Ocağı ve Devlet Hastanesi'nde 1 aile hekimi uzmanı 2 aile hekimi 1 TSM doktoru ve 1 acil hekim olmak üzere toplam 5 doktur ayrıca 1adet de diş hekimi çalışmaktadır. Çukurca ilçe merkezi ve köyleri için 5 doktorun hizmet vermesi mümkün değildir."dedi.

Çiğmen, hastaneye ait bir lojmanın olmamasının büyük sıkıntı olduğunu, personelin hastanenin üst katında bulunan hasta odalarında kalmak zorunda kaldığını da belirterek, "Çukurca sağlık ocağının üstündeki lojman da personellere yetmemektedir. Bunun yanında çukurca devlet hastanesinde çalışan bir çok personel ve doktorlar çalıştıkların karşılığını da almamaktadırlar" dedi. Protestoya katılan vatandaşlar ise genel cerrahi, kadın doğum, dahiliye uzmanı ve çocuk, dallarında uzman doktor bulunmadığı için tedavi olmadıklarını bu durumdan ve başka kentlere gitmekten bıktıklarını söyledi.

 

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2014, 10:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER