Efkan Ala: Ciddi Bir Sorunla Karşı Karşıyayız

İçişleri Bakanı Ala, IŞİD konusunda "Bu sorun dünyanın bir kısmını yarın ilgilendirecek ama Türkiye'yi bugün ve hemen ilgilendiriyor." dedi.

Efkan Ala: Ciddi Bir Sorunla Karşı Karşıyayız
 Irak'ın en büyük ikinci kenti Musul'u ele geçirdikten sonra Türkiye'nin Musul Konsolosluğu'nu işgal eden IŞİD'in rehin aldığı 49 konsolosluk çalışanı ile ilgili hala bir gelişme yok. Konuyla ilgili konuşan İçişleri Bakanı Efkan Ala"Son derece ciddi bir sorunla karşı karşıyayız." dedi.

İçişleri Bakanı Efkan AlaWashington'daki Ortadoğu Enstitüsü'nde (Middle East Institute) katıldığı "Belirsizlikler Çağında Türk Dış Politikası" başlıklı konferansta konuştu. İçişleri Bakanı Ala konuşmada Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü ve terör konusundan bahsetti.

"SON DERECE CİDDİ BİR SORUN"

Ala konuşmasında, "IŞİD konusunda ve Türkiye'nin güneyinde terörist organizasyonların elde ettiği inisiyatifi değerlendirmem istendi. Biz ciddi bir sorunla karşı karşıyayız. Biz bunu daha önce çeşitli görüşmelerde dile getirdik. Burada bir boşluk olduğu takdirde, terörist organizasyonlar, şiddet yanlısı organizasyonlar bu boşluğu doldururlar. Bunu çeşitli ülkelerle yaptığımız toplantılarda paylaştık. Bugün de son derece ciddi bir sorunla karşı karşıyayız. Elbette bütün dünyayı ilgilendiren bir sorundur. Ama şöyle ki dünyanın bir kısmını yarın ilgilendirecek olan sorun, Türkiye'yi bugün ve hemen ilgilendiriyor. Hemen etkiliyor, şu anda etkiliyor."

"DOSTLARIMIZA ŞU ÇAĞRIYI YİNELİYORUM"

"Dostlarımıza, müttefiklerimize şu çağrıyı yineliyoruz, bunların görüşmesini yapacağız, yapıyoruz. Bu terör konusu dünyanın önümüzdeki yüzyıl karşı karşıya geleceği en önemli sorundur. Çünkü konvansiyonel silahlarla baş etmeniz mümkün değildir. Organize olanı var, olmayanı var. Bunlar yeni savaş stratejileri gerektiren durumlardır. Artık ekonomiye çok büyük, savaş ekonomisine çok büyük, savaş imkanına silahlarına sahip olmuş olmanız, fazla bir şey ifade etmiyor olabilir veya gelecek elli yılda çok anlamlı olmayacak çünkü sizin konvansiyonel silahlarınız, füzeyi atacağınız yer belli değil, silahı kullanacağınız alan belli değil, sizin her an içinizde olabilir, komşunuzda olabilir, yanınızda olabilir. Burada hem siyasal, hem sosyal, hem güvenlik bakımından alacağımız çok ciddi tedbirler vardır. İnsanın kendi iç barışını sağlayan, kişiselleştirme, aşırı bireyselcilik ve bunun ortaya çıkaracağı sorunlar, bütün bunları ve çeşitli kültürlerin karşı karşıya gelmesi, zengin fakir ayrımının çok biliniyor olması ve ortaya çıkması ve makasın açılması, bütün bunlar bildiğimiz konular ama önümüzde, bugünden ciddi tedbirler almazsak bugün karşılaştığımız terör sorunlarından daha fazlasıyla karşılaşacağımız bir dönem gelmektedir, bir gelecek bizi beklemektedir. O yüzden biz Türkiye'de müttefiklerimizle birlikte sorunun cevabı, kendi başımıza değil kesinlikle müttefiklerimizle birlikte burada inisiyatif almalıyız, alacağız ve bu sorunun derinleşmesini yaygınlaşmasını önlemeliyiz diyorum." şeklinde konuştu. / Haberler.com

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2014, 08:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER