Erdoğan'dan ABD'ye: Yeni dost ararız!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, New York Times gazetesi için kaleme aldığı makalede ABD ile yaşanan gerginlikle ilgili "Tek taraflılık ve saygısızlık trendini tersine çeviremezlerse yeni dost ve müttefikler aramaya başlayacağız. Türkiye zaman belirledi ve ABD dinlemezse bir kez daha kendi göbeğini kendi kesecek." ifadelerini kullandı.

Erdoğan'dan ABD'ye: Yeni dost ararız!
 Cumhurbaşkanı Erdoğan New York Times’a makale yazdı. ABD ile yaşanan krize değinen Erdoğan, “ABD’nin Türkiye’ye karşı attığı tek taraflı adımlar sadece ABD’nin çıkarlarına ve güvenliğine zarar verir.” dedi. “Türkiye, ABD ile krizi nasıl görüyor?” başlıklı makalesinde Erdoğan ‘yeni dost ararız’ mesajı verdi.


"YENİ DOST VE MÜTTEFİKLER ARAMAYA BAŞLAYACAĞIZ’

Erdoğan, yaşanan krize ilişkin “Kötülüğün dünyanın her yerinde pusuya yattığı bir dönemde, uzun zamandır müttefikimiz olan ABD’nin Türkiye’ye karşı attığı tek taraflı adımlar sadece ABD’nin çıkarlarına ve güvenliğine zarar verir. Çok geç olmadan, Washington, ilişkilerimizin asimetrik olabileceği yanlış düşüncesini bir kenara bırakmalı ve Türkiye’nin alternatiflere sahip olduğunu kabul etmelidir. Bu tek taraflılık ve saygısızlık trendini tersine çeviremezlerse yeni dost ve müttefikler aramaya başlayacağız” ifadelerini kullandı.

‘ORTAKLIĞIMIZ RİSKE GİREBİLİR’

ABD’nin Türk halkının endişelerini anlayamadığını vurgulayan Erdoğan, “Ne yazık ki bu tehlikeli trendi tersine çevirme çabalarımız boşa çıktı. ABD, Türkiye’nin egemenliğine saygı duymaya başlayıp, milletimizin karşı karşıya olduğu tehlikeleri anladığını ispatlayamazsa ortaklığımız riske girebilir” dedi.

‘RAHİP BRUNSON DAVASI’NA MÜDAHALE EDİLMESİN’

Erdoğan, makalede Rahip Brunson’a da değindi ve Brunson hakkında terör örgütüne yardım etme suçlaması olduğuna dikkat çekti. Türkiye’nin hukuk devleti olduğunu hatırlatan Erdoğan, “Trump’ı birçok toplantımız ve konuşmamızda uyardığım gibi hukuki sürece saygı duymak yerine, ABD dost bir millete karşı haddini aşan tehditler yayımladı ve bakanlar kurulumuzun birçok üyesine yaptırım uyguladı. Bu karar kabul edilemez, mantıksız ve en nihayetinde uzun süreli dostluğumuza zarar verici nitelikteydi. Türkiye’nin tehditlere cevap vermediğini göstermek için birkaç ABD’li yetkiliye yaptırım kararı aldık. Biz hep aynı prensibe bağlı kalacağız: Hükümetimi hukuki sürece müdahale etmeye zorlamaya çalışmak anayasamıza ya da ortak demokratik değerlerimize uygun değildir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2018, 20:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER