Gaziantep sele teslim oldu: 1 Ölü

Gaziantep'te, etkili olan yağmur ve dolu yağışı sonrası sel sularına kapılan Fatma Karabıçkı boğularak hayatını kaybetti.

Gaziantep sele teslim oldu: 1 Ölü
Gaziantep'de şiddetli yağmurun ardından bir çok ev su baskınlarına uğrarken, sele kapılan bir kadın yaşamını yitirdi.

Kentte saat 17.00'de başlayan ve yaklaşık 45 dakika süren şiddetli yağmurda caddeler ve sokaklar nehre döndü ve bir çok binanın alt katlarını su bastı. Kentin Perilikaya Mahallesi'nde ise 52 yaşındaki Fatma Karabıçkı sele kapıldı. Çevredekilerin kurtarma çabalarına karşın sel sularında sürüklenen Fatma Karabıçkı yaşamını yitirdi.

ARAÇLARIN ÜZERİNDE KURTARILMAYI BEKLEDİLER 

Gaziantep'te, aniden bastıran dolu ve sağanak yağışın ardından oluşan sel sokakları göle çevirdi. Yolların göle döndüğü kentte tünellerde mahsur kalanlar araçlarının üzerine çıkıp kurtarılmayı bekledi. Onlarca ev ve işyerini suyun bastığı kentte pazar alışverişi yapan 52 yaşındaki Fatma Karabıçkı ise sel sularına kapılarak yaşamını yitirdi. 

Gaziantep'de saat 17.00 sıralarında önce dolu ardından sağanak yağış başladı. Kentte yaşamını olumsuz etkileyen ve 45 dakika süren şiddetli yağmurda cadde ile sokaklar nehre döndü. Bir çok binanın alt katlarındaki ev ve işyerlerini su bastı. Sel sularının menfezleri tıkaması nedeniyle bazı bölgelerde rögarların da taşmasıyla onlarca araç mahsur kaldı. Yüzlerce kişi de sel sularının içerisinde yürüyerek ulaşabildikleri kapalı mekanlara sığındı. 

TÜNELLERDE MAHSUR KALDILAR

Kentte etkili olan yağış trafikte olan sürücülere zor anlar yaşattı. Tünel ve alt geçitlerde ilerleyen onlarca araç, bir anda sel sularının yükselmesiyle ilerleyemeyince mahsur kaldı. Çekilmesini bekledikleri suların yükselmesiyle tedirgin olan sürücüler ve yanlarında bulunanlar araçların üzerine çıkarak kurtarılmayı bekledi. Yaklaşık yarım saat boyunca su dolu tünellerde araçlarının üzerinde bekleyenler, itfaiyenin çalışması veya çekicilerin yardımıyla kurtarıldı. 

ACİL SERVİSİ SU BASTI 

Aniden bastıran ve tüm kenti etkisi altına alan yağmurda Dr. Ersin Arslan Devlet Hastanesi acil servisini de su bastı. Tedavi için acil serviste bulunanlar ile hastane personellerinin tedirgin olduğu baskında, acil servise dolan su itfaiye ekipleri ve hastane görevlileri tarafından tahliye edildi. 

PAZAR ALIŞVERİŞİNDE BOĞULDU 

Onlarca ev ve işyerinin baskına maruz kaldığı yağmur sonrası, Perilikaya Mahallesi'ndeki semt pazarında alışveriş yapan Fatma Karabıçkı sel sularına kapıldı. Akıntıya kapılan kadın, kendisini fark eden vatandaşlar tarafından sudan çıkarıldı. Kadın, hareket edemediği için bekleyen belediye otobüsünün içerisine konuldu. Vatandaşların ilk müdahalesini yaptığı kadının olay yerine gelen sağlık ekiplerinin yaptığı kontrolde öldüğü belirlendi. Fatma Karabıçkı'nın cesedi, olay yerindeki inceleme sonrası otopsi için Adli Tıp Kurumu morguna götürüldü. Bu sırada güvenlik güçlerinin çalışmasını yüzlerce vatandaşın meraklı gözlerle izlediği görülürken, olayı haber alarak gelen Karabıçkı'nın oğlu da annesinin ölümüyle gözyaşına boğuldu. Bu sırada sel sularına kapılan 3 çocuğun kaybolduğu yönünde çıkan söylentinin ise bir süre yapılan araştırma ile asılsız olduğu anlaşıldı. 

BELEDİYE TEYAKKUZ DURUMUNDA

Onlarca ev ve işyeri ile yollarda hasara yol açan selin ardından Büyükşehir ve ilçe belediyeleri de teyakkuz durumuna geçti. Sel sularına kapılarak yaşamını yitiren Fatma Karabıçkı'nın cesedinin bulunduğu bölgeye gelen Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Durdu Yetkinşekerci, aniden bastıran yağmurun ardından kentin birçok bölgesinde su baskınlarının yaşandığını, itfaiye ve zabıta başta olmak üzere 200 personel ile çalışma yürüttüklerini söyledi. Bir kadının boğularak ölmesinin üzüntüsünü yaşadıklarını dile getiren Yetkinşekerci, bunun dışında kaybın söz konusu olmadığını, su baskınına maruz kalan ev, işyeri ve yollarda suların tahliyesinin yapıldığını kaydetti. 

BELEDİYE AÇIKLAMASI: METEROLOJİK VERİLERDE YAĞIŞ BEKLENTİSİ YOKTU 

Kent genelinde öğleden sonra başlayan ve bir kişinin ölümüne neden olan sağanak yağışla ilgili Büyükşehir Belediyesi yazılı açıklama yaptı.

Meterolojik verilerde böyle bir yağış beklentisinin olmadığı ifade edilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: 'Bugün saat 16.00 - 17.00 sularında Gaziantep’e düşen ani yağış ve dolu etkisi ile yağmur suyu ve kanal hatlarımızın kapasitesinin üzerinde dolulukta bir akış meydana gelmiştir. Meteorolojik verilerde böyle bir yağış beklentisine yer verilmemiştir.

Ekiplerimiz yağış öncesi müdahalelere başlamış olup, trafik akışını engelleyen kapalı yolumuz kalmamıştır. Alo 185 hattımıza gelen ihbarlar için gerekli müdahaleler yapılmaya devam etmekte olup, tüm müracaatlara program dahilinde çözümlenmektedir.' 

Selin ardından yaklaşık 400 personelin görev yaptığı belirtilen Büyükşehir Belediyesi açıklamasında şunlar kaydedildi: 'Su baskınına uğrayan mesken ve işyerlerine müdahalelere başlanmış olup, Gaziantep Büyükşehir Belediye İtfaiyesi de vatandaşlarımıza yardım için üzerine düşeni yapmaktadır. 400’e yakın Büyükşehir Belediyesi çalışanı Gaziantep sathında yaşanacak olumsuzluklara müdahale etmektedirler.'  / dha
Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2014, 17:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER