Hakkari Barosu: Hasta ve yaşı ilerlemiş kişilerin tutuklanması hukuka aykırı

Hakkari Barosu, Hakkari ve ilçelerinde birçok kişinin tutuklanması ile ilgili açıklama yaptı.

Hakkari Barosu: Hasta ve yaşı ilerlemiş kişilerin tutuklanması hukuka aykırı

Hakkari Barosu tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle:

"14.08.2020 tarihinde Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan 11 şüpheli, Hakkari Sulh Ceza Mahkemesinin kararı kapsamında tutuklanmışlardır.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 17. maddesi kapsamında hüküm altına alınan yaşam hakkının kamu kurum ve kuruluşlarına yüklediği yükümlülükler dikkate alınmadan corona virüs testi pozitif çıkan şüphelinin tutuklanması bağımsız ve tarafsız olması gereken yargının kararlarına bir kez daha gölge düşürmüştür. Yine şüphelilerden birinin 75 yaşında olması ve cezaevi şartlarında kendi yaşamını ikame edemeyeceği hususu dikkate alınmadan tutuklama kararı verilmesi ceza yargılamasının ruhuna aykırılık teşkil etmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin taraf olduğu AİHS ve diğer uluslar arası sözleşmeler ile Ceza Muhakemesi Kanununda tutuklamanın koruma tedbiri olduğu, yine tutuklama kararının ölçülü ve orantılı olması gerektiği hususlarının dikkate alınmadan Tutuklama Kararının verilmesi şüphelilerin ve ailelerinin mağduriyetine sebebiyet vermiştir.

Corona Virüs testi pozitif çıkan şüphelinin gözaltı sürecinde temas kurduğu aile üyeleri, kolluk görevlileri ve avukatlara virüs bulaşmış olması riski dikkate alınarak, bu kişilere yönelik test yapılması hususunda Hakkari Devlet Hastanesi yetkililerine Hakkari Barosu olarak taleplerimizi ilettik.

Hakkari Barosu olarak kaçma şüphesi olmayan, hasta ve yaşı ilerlemiş kişilerin tutuklanmasının hukuka aykırı olduğunu belirtmek isteriz. Bu bağlamda tutuklanan şüphelilerin serbest bırakılmalarının adil olacağı şüphesizdir. Kamuoyuna saygıyla bildiririz." / Yüksekova Haber

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2020, 16:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER