Hakkari esnafı: Ticari hayatı duran esnafın borçları ne olacak?

Hakkari Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından yapılan açıklamada tam kapanma kararı nedeniyle esnafın mağdur olacağı belirtilerek esnafa nakdi destek ve SGK primi borçlarının silinmesi talebinde bulunuldu.

Hakkari esnafı: Ticari hayatı duran esnafın borçları ne olacak?

Hakkari Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, tam kapanma kararı ile ilgili yazılı açıklama yaptı. Hakkâri Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Hakkâri Şoförler ve Otomobilciler Odası, Yüksekova Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Yüksekova Şoförler ve Otomobilciler Odası ve Şemdinli Esnaf ve Sanatkarlar Odası adına yapılan açıklamada 17 Mart 2020'den bu yana alınan her tedbir kararında faturanın esnafa kesildiği belirtildi.

'ESNAFIN TÜM UMUDU ÖNÜMÜZDEKİ 2 BAYRAMDI'

Anayasa'nın 173. Maddesinde yer alan "Devlet esnaf ve sanatkarı koruyucu ve destekleyici tedbirleri alır" ifadesi hatırlatılan açıklamada, "Ancak tam kapanma kararında Anayasa'nın bu maddesi işletilmedi. Zor bir süreçten geçiyoruz, elbette ki sağlık herşeyden önce gelir. Toplum sağlığı için alınan bütün tedbirleri de en başından esnaf ve sanatkar olarak en iyi şekilde uyguladık. Bundan sonra da toplum sağlığı için alınan bütün tedbirlere uyacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Ancak toplum sağlığı için alınan tedbirler sadece esnaf içinse bu adil olmaz. Zira şuana kadar alınan bütün tedbir kararlarından en çok esnaf etkilenmiştir. Son olarak alınan tam kapanma kararında da malesef en büyük fatura yine esnafa kesildi. Üstelik hiç bir destek verilmeden. Kırk yıldır vergisini ödeyen, bütün olumsuzluklara rağmen ayakta kalma mücadelesi veren esnaf, bir gün emekli olacağım umuduyla aylık 1250 TL bağkur primi ödeyen küçük esnafı korumak yerine, araç parçalarından elektronik malzemeye, kırtasiyeden gıdaya, sebze meyveden kıyafete, züccaciyeden kozmetiğe, ev tekstilinden beyaz eşyaya, çiçekten hediyelik eşyaya, ekmek ve suya kadar herşeyi satan zincir marketlerin şehrin her köşesine kurulmalarına müsaade edilmektedir. Tam kapanmada, bu zincir marketlerin pazar günü kapalı olmaları da esnafa bir lütuf olarak sunulmuştur. Oysa bu süreçte kapalı olan giyimici, züccaciyeci, tuhafiyeci, kırtasiyeci, kozmetikçi, ayakkabıcı, iletişimci, çiçekçi, beyaz eşyacı hatta mobilyacı esnafının satacağı bütün ürünleri bu zincir marketler satabilecek. Esnaf, Ramazan Bayramı için hazırlık yapmış, bayramda iş yapacak umuduyla bu aya çek, sened vermiştir. Bir yıldır zaman zaman kapalı olan, iş kaybı yaşayan esnafın bütün umudu önümüzdeki iki bayramdı. Tam da bayram arifesinde, hiç bir destek verilmeden, tam kapanma kararı, ayakta kalma mücadelesi veren esnafı bitirir" ifadelerine yer verildi.

ESNAFIN BORÇLARI NE OLACAK?

"Tam kapanma kararına göre; 29 Nisanda ticari hayat duruyor. Peki ticari hayatı duran esnafın borçları ne olacak, tam kapanma da açık olacak bankalardaki takasta olan çekleri kim ödeyecek. Madem tam kapanmada sadece esnaf kapanıyor o zaman esnaf ve sanatkarlarımızın aşağıda sıralayacağımız talepleri göz ardı edilmemelidir" denilen açıklamada ortak talepler şöyle sıralandı: 

- Kapanan esnafa ve çalışanlarına karşılıksız nakit destek sunulmalıdır.

- Pandemi süresince esnafın her türlü vergi, Stopaj, sgk primleri affa uğratılmalıdır. Bu mümkün değilse, salgın bitene kadar faiz uygulanmadan ertelenmelidir.

- Tam kapanma süresinde esnafın çek ve senetleri yazdırılmamalıdır. Pandemi süresinde çeki yazılan esnafa sicil affı getirilmelidir.

- Şartsız koşulsuz esnafın bütün bankalara olan kredileri faizsiz en az bir yıl ötelenmelidir.

- Esnafa en az bir yıl ödemesiz ve faizsiz kredi desteği sağlanmalıdır.

- Salgın süresince esnafın bütün icraları durdurulmalıdır.

- Kiralarda yapılan yüksek artışların önüne geçilecek bir düzenleme getirilmeli ve kiralar sabitlenmelidir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER