Haseke'de zafer kutlaması

Asayiş, Sutoro ve öz savunma güçleri (HPC) Hasekê’nin Ezîziyê mahallesine yönelik çete saldırıları kırıldıktan ve mahallenin tümden kurtarılmasından sonra, konvoy eşliğinde bu başarı kutlandı.

Haseke'de zafer kutlaması
 YPG/YPJ güçleri Ezîziyê mahallesi ile yakınındaki 2 köyü çetelerden kurtardı. Asayiş, Sutoro ve HPC güçleri elde edilen bu başarı sonrası oluşturulan araç konvoylarla kent içerisinde dolaşarak bu başarıyı halkla paylaştı.

Onlarca yurttaş güvenlik güçlerinin oluşturduğu konvoya dahil olarak kent içerisinde dolaştı. Konvoy ilk olarak kentin kuzeyinde yer alan Mişêfreê  mahallesinden başlayarak çetelerden temizlenen Xeşman, Telayi, Salihiyê, Ezîziyê ve Xezil mahallelerine doğru gitti. Yol boyunca sokağa çıkan halk ise özgürlük güçlerinin bu başarılarını selamladı.  Daha sonra konvoy Kaziya Merşo  bölgesinden Til Hecer, Narsra, Kelasê ve Bûmiêşiyê mahallesinde doğru yola koyuldu.

Yediden yetmişe herkesin sokaklara çıkıp beklediği güvenlik güçleri, burada da büyük bir coşku ve sevinçle karşılandı ve karşılıklı sloganlar atıldı.

24 Haziran’da Hasekê’nin güney mahallerinde DAIŞ çeteleri ile rejim güçleri arasında çatışmalar çıktı. Rejime ağır darbeler vuran çeteler Neşwa mahallesi ile Xwrêran mahallesinin bir bölümünü ele geçirdi. Ardından Kürtlerin yaşadığı mahalleleri işgal amaçlı saldırılar başlatan çeteler rejimin direnmeden bıraktığı Ezîziyê mahallesinde YPG/YPJ güçlerinin direnişiyle karşılaştı. Burada çeteler ağır darbeler alırken, mahallede tümden YPG/YPJ güçlerinin kontrolüne geçti.

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2015, 17:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER