HDP: 100'üncü günde barışın adı Kobani

HDP Merkez Yürütme Kurulu, 100. gününü geride bırakan Kobani direnişinin 21. yüzyıla bir direniş efsanesi kazandırdığını açıkladı.

HDP: 100'üncü günde barışın adı Kobani

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Kobani direnişinin 100. gününü geride bırakması vesilesi ile yazılı bir açıklama yaptı.

“100’üncü günde barışın adı Kobani” başlıklı açıklamada Kobani’deki direnişin 100’üncü gününü geride bıraktığı belirtilerek Kobanêlilerin 100 gündür IŞİD vahşeti karşı direndikleri, direnişin 21. yüzyıla bir direniş efsanesi kazandırdığı ifade edildi.

HDP MYK açıklaması şöyle:

“100 gündür Kobani’de direniş sürüyor. 100 gündür IŞİD vahşetine ve saldırılarına direnen Kobanililer, 21. Yüzyıla bir direniş efsanesi kazandırıyor. Kobani halkı, bütün insanlık ailesi adına 100 gündür topraklarını, evlerini, canlarını korumak için tarihsel bir mücadeleyi onurla ve kararlılıkla sürdürüyor.

“Kobani Direnişi, IŞİD vahşetinin Suriye ve Irak toprakları başta olmak üzere Ortadoğu ve Türkiye’yi etkilemesinin önüne geçilmesi açısından büyük bir önem taşıyor. IŞİD, bugün Kobani’de kazansa, yarın Rojava Devrimi’ni boğmak için diğer kantonlara da saldıracaktır. Şengal’de Ezidi halkına ve kadınlarına, Mahmur’a yönelik saldırıları da bunun en önemli göstergesidir.

“Bütün dünyanın gördüğü bu gerçeği bir tek Türkiye’deki siyasi iktidar görmezden ve duymazdan geliyor. Çünkü devlet aklı ve siyasi iktidar Rojava’yı, orada gelişen ve bütün Suriye için örnek olan demokratik ortamı, Türkiye için bir tehdit olarak kabul ediyor. Nitekim geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘bu bir güvenlik meselesidir’ diyerek baklayı ağzından çıkardı. Erdoğan için IŞİD barbarlığı değil, Rojava Kantonları ve Kürt halkının kendi kendini yönetmesi bir güvenlik sorunu oluyor. IŞİD’e verilen lojistik destek işte bu anlayıştan kaynaklanıyor.

“HDP olarak, 100 gündür bütün yerel örgütlerimiz, dostlarımız ve kurumlarımızla Kobani ve Rojava’ya destek ve dayanışma mücadelemizi kararlılıkla sürdürdük. 100 gündür insanlık onuru için direnenlerin yanında olduk. Rojava ve Kobani’ye saldıranların, adil, eşitlikçi ve özgürlükçü bir gelecek umudumuzu yok etmelerine izin vermedik. Suruç’taki son derece önemli sınır nöbeti ve dayanışma çalışmalarıyla bu umudu büyüttük, her gün de büyütüyoruz.

“Türkiye topraklarından IŞİD’e sağlanan her türlü desteğin derhal kesilmesi, Kobani halkının bütün ihtiyaçlarının sağlanması için Türkiye’den bir koridor açılması, Rojava’nın Kanton Yönetimleri statüsünün tanınması taleplerini kararlılıkla sahiplendik. Çünkü Rojava, Ortadoğu’da farklı inançların ve halkların eşit ve barış içinde birlikte yaşayabilecekleri yeni bir yaşam modelidir. IŞİD saldırısı da bu yeni yaşamı boğmayı hedefliyor.

“Kobani, dünyanın her köşesinde, IŞİD vahşetine ve saldırganlığına karşı bir sembol oldu. İnanıyoruz ki, Kobani’de 100 gündür direnenler ve onlarla dayanışma içinde olanlar kazanacaktır.”

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2014, 10:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER