HDP: Dink'i unutmayacağız, unutturmayacağız

Hrant Dink’in katlediliş yıldönümüne ilişkin bir açıklama yapan HDP Eş Genel Başkanları Sebalat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü, “Hrant Dink'in katledilişinin 7. yılında unutmayacağız, unutturmayacağız” dedi.

HDP: Dink'i unutmayacağız, unutturmayacağız
 Hrant Dink’in katlediliş yıldönümüne ilişkin bir açıklama yapan HDP Eş Genel Başkanları Sebalat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü, “Hrant Dink'in katledilişinin 7. yılında unutmayacağız, unutturmayacağız” dedi.


Yazılı bir açıklama yayınlayan Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü, “Bir devlet organizasyonu ile adım adım örülen cinayetin 7. yılındayız” dedi.

Açıklamada, içinde farklı rütbe ve düzeylerden asker, sivil bürokratın, emniyetçinin, ishitbaratçının, jandamanın, onların tetikçilerinin ve işbirlikçilerinin yer aldığı ‘büyük tertip’in halen aydınlatılmadığına dikkat çekti.

Tetikçilerin yargılandığı, ancak arkasındaki güçlerin açığa çıkarılmadığına da dikkat çeken HDP Eş Genel Başkanları şunları ifade etti: ”Bir yanda AKP iktidarı, diğer yanda yargı, bu cinayetin arkasındaki güçleri ortaya çıkarmamak için direniyorlar. Her yerde ‘örgüt keşfeden’ AKP Hükümeti ve Özel Yetkili Mahkemeler, aradan 7 yıl geçmesine rağmen Hrant Dink davasında örgüt bulamıyor. Suç duyuruları, dava başvuruları, cinayetin arkasındaki güçleri gösteren deliller ya yok sayılıyor, ya da üstleri örtülüyor. Kovuşturmanın derinleştirilmesi engelleniyor.

Bunlar yetmezmiş gibi ‘Büyük Tertip’in içinde yer alan asker ve sivil bürokratlar terfi ettirilerek ödüllendiriliyor, devlet tarafından korunup, kollanıyor.

Hrant Dink, sadece ailesi, dostları ve Ermeni halkı için değil, insanlık, barış

ve kardeşlik, özgürlük ve demokrasi mücadelesini sürdüren Türkiye halkları için de büyük bir kayıp oldu. O, Ermeni halkına yaşatılan soykırıma, sürgüne, yıkıma rağmen, halkların eşitliği ve kardeşliği için mücadele etti. Türkiye halklarının demokrasi, özgürlük ve barış mücadelesine hayatını adadı.”

Dink’in adının ve mücadelesinin yaşamın her alanında var olmaya devam edeceğini de belirten HDP Eş Genel Başkanları, “O, her gün, her haksızlıkta, her demokrasi ve özgürlük çabasında yanı başımıza konan barış güvercini olmayı sürdürecek.

HDP olarak, Türkiye’nin her yanında Ermeni halkıyla dayanışmayı, Ermenilere uygulanagelen ayrımcılığa karşı mücadeleyi büyüteceğiz; tarihsel gerçeklerin açığa çıkarılması ve toplumsal yüzleşmenin yaşanması çabalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

Her yıl 19 Ocak günü, başta İstanbul olma üzere, Türkiye’nin dört bir yanında ve dünyanın her tarafında Hrant Dink’i anacaklarını da belirten Tuncel ve Kürkçü, cinayetin arkasındaki devlet organizasyonu aytınlatılıncaya kadar “Biz bitti demeden, bu dava bitmez” demeye devam edeceklerini de belirtti.

Açıklamada son olarak, “Hrant Dink'in katilleri ve arkasındaki güçler tüm ilişkileriyle ortaya çıkıncaya kadar bu davanın takipçisi olacağız” dendi. / anf

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2014, 14:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER