HDP: Sivas katliamını unutmuyoruz

"Aradan geçen 21 yıla rağmen acımız dinmedi, yüreklerimiz soğumadı, çünkü adalet sağlanmadı" dien HDP MYK, Sivas katliamını kınadı.

HDP: Sivas katliamını unutmuyoruz
"Aradan geçen 21 yıla rağmen acımız dinmedi, yüreklerimiz soğumadı, çünkü adalet sağlanmadı" dien HDP MYK, Sivas katliamını kınadı. Hesap sormanın yolunun ortak mücadeleden geçtiğine işaret eden HDP, uzak ve yakın tarihte yaşanan katliamlarla yüzleşilmesi için "Hakikat ve Yüzleşme Komisyonu" kurulmasını istedi.


Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu, Sivas katliamının yıldönümü dolayısıyla açıklama yaptı. Sivas katliamının üzerinden 21 yıl geçtiği hatırlan açıklamada, "Sivas Katliamı, halkların, inançların, kültürlerin beşiği sayılan Anadolu ve Mezopotamya topraklarında dinmeyen acılardan sadece birisidir" denildi.

Yıllar önce Dersim'de, Koçgiri'de, Malatya'da, Ortaca'da, Maraş'ta, Çorum'da, Gazi'de ve en son Gezi Direnişi'nde gerçekleştiren katliamların da aynı zihniyetin, farklılıkları kimliksiz ve kişiliksiz bırakma politikalarının bir sonucu olduğu kaydedildi.

Alevi toplumunun tarih boyunca uğradığı onca katliamdan sonra, 1993 yılında 35 kişinin ateşe verildiği Sivas katliamının da unutulmadığını, unutulmayacağını vurgulayan HDP MYK, tekçi anlayışın savunucuları ve takipçilerinin, devlet gücünü arkalarına alarak gerçekleştirdiği katliamın aydınlatılmadığını, katillerin korunduğunu kaydetti. Başbakan Erdoğan'ın katliamdaki suçluların bir bölümünün "zaman aşımı" gerekçe gösterilerek aklanmasını "yerinde ve doğru bir karar, hayırlı olsun" diyerek olumladığı hatırlatıldı.

Alevi toplumunun, Madımak Oteli'nin utanç müzesi olması yönündeki talebinin sürekli reddedildiğini, yakınlarını kaybeden insanların, halkın, acılarına ve yaslarına saygı duyulmadığını belirten HDP MYK, "AKP Hükümeti, Alevi toplumunun eşit yurttaşlık taleplerini ve ihtiyaçlarını karşılamak bir yana, ayrımcılığı, hakareti ve adaletsizliği artırdı" dedi.

'ACIMIZ DİNMEDİ, YÜREĞİMİZ SOĞUMADI'

Açıklamada, şunlar kaydedildi: "Alevi toplumundan özür dilenmedi, devletin katliamdaki rolü ve tutumu mahkûm edilmedi. Aradan geçen yirmi bir yıla rağmen acımız dinmedi, yüreklerimiz soğumadı, çünkü adalet sağlanmadı. Biliyoruz ki, bu katliamlarla yüzleşme gerçekleşmedikçe, yüzyıllar geçse de açılmış olan yaralar kapanmıyor. Uzak ve yakın tarihimizde yaşanan katliamlarla hesaplaşmak için, 'Hakikatlerle Yüzleşme ve Adalet Komisyonu'nun kurulması gerekiyor."

Sivas katliamının da Roboskî katliamı gibi devletten, devletin Alevi toplumuna ve Kürt halkına geleneksel bakış açısından, inkâr ve asimilasyon politikalarından ayrı düşünülemeyeceği vurgulanan açıklamada, "Hesap sormanın ve yüzleşmenin yolu, ortak bir demokrasi ve özgürlük programıyla mücadele etmekten geçiyor. Türkiye'nin farklı halklarının, kimliklerinin, inançlarının ve kültürlerinin güçlerini, enerjilerini ve iradelerini birleştirmek; demokrasi, eşitlik ve adalet mücadelesini yükseltmek önümüzdeki tek yoldur" diye belirtildi.

HDP MYK, Madımak Oteli'nde katledilen canları andı, katliamı lanetledi.

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2014, 09:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER