IKBY'den BM'ye çağrı: Uçuş yasakları kaldırılsın

IKBY, Irak hükümetinin itirazlarına rağmen 25 Eylül’de bağımsızlık referandumu gerçekleştirmişti

IKBY'den BM'ye çağrı: Uçuş yasakları kaldırılsın
Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi, merkezi Irak hükümeti ve BM’ye “Erbil ile Süleymaniye havalimanlarındaki uçuş yasağının kaldırılması” çağrısında bulundu.

Sputnik'te yer alan habere göre, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY), Irak yönetimi ile Birleşmiş Milletler'e (BM) "Erbil ve Süleymaniye havalimanlarındaki uçuş yasağının kaldırılması çağrısında" bulunduğu bildirildi.

IKBY Hükümet Sözcüsü Sefin Dizayi, yaptığı yazılı açıklamada 'siyasi bir karar' olarak nitelendirdiği uçuş yasağının halkın toplu şekilde cezalandırılması anlamına geldiğini açıkladı. Merkezi hükümete, '4 yıldır uygulanan ekonomik yaptırımlara uçuş yasağını eklememe' çağrısı yapan Dizayi, bu yasağın IŞİD'le mücadele, göçmenler ve ticarete olumsuz yansımaları olacağını savundu.

IKBY havalimanlarının kuruluşundan bugüne kadar Irak kanunlarına göre çalıştığını ve Irak Sivil Savunma İdaresi'nde pek çok takdir aldığını ifade eden Dizayi, Erbil ve Süleymaniye havaliamanlarının Irak hükümetine bağlı ekiplerce sürekli denetlendiğini ifade etti.

BAĞDAT İLE ERBİL ARASINDA SINIR KAPILARI VE HAVALİMANLARI SORUNU

Bağdat hükümeti geçen salı günü, bölgesel yönetime IKBY'deki bağımsızlık referandumdan dolayı Erbil ve Süleymaniye havalimanları ile kara sınır kapılarının üç gün içinde kendilerine teslim edilmesi uyarısında bulunmuştu.

IKBY Bakanlar Kurulu ise 'anayasaya aykırı olduğunu' ifade ederek bu talebi reddetmişti.

IKBY Erbil Uluslararası Havalimanı Müdürü Telar Faik, son gelişmelerin ardından, askeri, diplomatik ve Birleşmiş Milletler'e (BM) ait seferler dışında tüm uluslararası uçuşların cuma yerel saatle 18.00'den sonra askıya alınacağını açıklamıştı.

Irak merkezi hükümeti de dün akşam saatlerinde "IKBY'nin kontrolündeki havalimanlarında uçuşların durdurulması kararının yürürlüğe girdiğini" duyurmuştu.
Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2017, 20:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER