'IŞİD ne kadar Müslüman ise AKP de o kadar Müslüman'dır'

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "AKP Müslüman olduğunu iddia ediyor ancak IŞİD ne kadar Müslüman ise AKP de o kadar Müslüman'dır'' dedi.

'IŞİD ne kadar Müslüman ise AKP de o kadar Müslüman'dır'
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "AKP Müslüman olduğunu iddia ediyor ancak IŞİD ne kadar Müslüman ise AKP de o kadar Müslüman'dır'' dedi.


HDP Tekirdağ 1. Olağan Kongresi’de konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Ortadoğu coğrafyasında, Filistin' den Libya' ya, Suriye ve oradan da Paris' e kadar halklara yaşatılan katliamlardan halkların sorumlu olmadığını belirtti. Demirtaş, devamla şunları söyledi: "Devlet özgür birey eşit yurttaş mantığıyla yaklaşırsa sorunlar çözülür. Devlet yaptığı bütün hataları düzeltmek zorundadır. Biz kendi aramızda sorun yaşıyorsak bunun sorumlusu devlettir. Devlet gökten inmedi. Devlete yetki vererek bizlere eşit davranması için toplum sözleşmesi imzalarız ancak devlet bu sözleşmeyi bozmuştur. Kürtleri, Alevileri, Ermenileri inkar ederek tek tip insan yaratmaya çalışıyor. Kamu düzenini bozan devlettir. Kendi topraklarını terk etmek zorunda kalıp gelen yurttaşlara geldikleri yerde tekçilik dayatılmıştır. Dilleri kültürleri unutun demiştir. Herkes kendini kültürüyle diliyle ifade etsin ve birliğimizi insanlıkla sağlayalım diyoruz. Tek yürek olmamız birliğimiz için yeterlidir. HDP bunu sağlayacaktır. HDP lokomotif görevini görüyor ve heyecan yaratıyor"  

'IŞİD NE KADAR MÜSLÜMANSA AKP DE O KADAR MÜSLÜMANDIR'

DAİŞ'in Türkiye'deki temsilcilerinin ancak ülkeyi faşizme götüreceğini kaydeden Demirtaş, "AKP Müslüman olduğunu iddia ediyor ancak IŞİD ne kadar Müslüman ise AKP de o kadar Müslüman'dır'' diye belirtti. AKP'nin ülkeyi felakete sürüklediğinin altını çizen Demirtaş, Türkiye'nin durumunun Fransa'dakinden daha vahim ve tehlikeli olduğunu kaydetti. Dünyanın her yerinden Türkiye üzerinden DAİŞ' e katılımların olduğunu belirten Demirtaş, hiçbir kurum ya da kişi hakkında soruşturma açılmadığını aktardı. AKP'nin bu tavrını eleştiren Demirtaş, AKP'nin bu tavrı nedeniyle faturanın kendilerine kesilmesinden korktuklarını kaydetti. AKP'nin DAİŞ'i eleştirmediğini söyleyen Demirtaş, ''IŞİD' e terörist diyemeyen zihniyet bırakın YPG'yi Berkin Elvan'a Ümit Kurt'a terörist diyor. IŞİD itaat etmezsen senin de kelleni keserler, yapmadıkları şey değil'' dedi. 

'HIRSIZLIĞIN GEREKÇESİ OLUR MU' 

Hırsızların eskiden maske taktığını ve utandığını belirten Demirtaş,

''Bunlarda ar, haya kalmamış, 'çaldık çaldık Hele bi sorun niye çaldık' diyorlar. Hırsızlığın gerekçesi mi olur?" diye sordu. Ülkenin kaynaklarının eşit bir şekilde paylaşılması gerektiğine dikkat çeken Demirtaş, "Zengin ve yoksul arasındaki en büyük uçurumda Meksika 1'nci Türkiye ise 2'nci sırada yer alıyor. Dünyada bu uçurumun olduğu başka ülke yok'' diye belirtti. AKP düzeninde hırsızlığın babadan oğula geçtiğini söyleyen Demirtaş, kendi düzenlerinin ise yoksulluğun babadan oğula geçtiğini söyledi. HDP'ye verilen her oyun yoksulluğa karşı durma anlamına geleceğini kaydeden Demirtaş, "Vergi sistemini değiştireceğiz, zenginden daha çok vergi alacağız. Devlet kimsenin babasını malı değildir'' diyerek, devleti kendilerine hizmet veren bir duruma getirene kadar mücadele edeceklerini söyledi. 

‘HÜNGÜR HÜNGÜR AĞLATACAĞIZ’

Sanayinin bir kalkınma modeli olmadığını söyleyen Demirtaş, "Trakya' da 10 binlerce fabrika yaptılar ancak yoksulluk daha çok arttı. Bu da yetmezmiş gibi doğayı talan ediyorlar, çocuklarımızın sularını kirletiyorlar. Yatırım adı altında bizi sömürmeye izin vermeyeceğiz'' diye konuştu. Seçim barajını geçeceklerini belirten Demirtaş, Başbakan yardımcısı Bülent Arınç' a seslenerek, ''Hükümetin ağlamadan sorumlu Bakanı Arınç, seni seçim gecesi üzüntüden hüngür hüngür ağlatacağız. Biz de sevinçten ağlayacağız '' dedi. 

'HANİ SOKATAN MEDET UMMAK YASAKTI’

Başbakan Ahmet Davutoğlu' nun Paris'te düzenlenecek olan yürüyüşe katılacağını hatırlatan Demirtaş sözlerine şöyle devam etti: "Davutoğlu sokaktan neden medet umuyorsun, hani sokaktan medet ummak yanlıştı. Davutoğlu serhıldana gitmiş. Sevsinler seni, bize gelince yürüyüş provokasyon. Beyefendi Paris'te yürüyüşe katılıyor. Tüm sokaklar meşrudur. Sokağı terörize etmenize asla izin vermeyeceğiz." / Firatnews

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2015, 11:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER