'YPJ bulunduğu alanda DAİŞ'e geçit vermedi'

DAİŞ çetelerinin 15 Eylül 2014’ten bu yana Kobanê’ye yönelik saldırılarını değerlendiren YPJ Kobanê Komutanlarından Gülistan Kobanê, “Geri sistemlerinin başarısını ilan etmek isteyen çeteler, tüm gücü ve imkanı ile 120 gündür Kobanê’ye saldırıyor.

'YPJ bulunduğu alanda DAİŞ'e geçit vermedi'
DAİŞ çetelerinin 15 Eylül 2014’ten bu yana Kobanê’ye yönelik saldırılarını değerlendiren YPJ Kobanê Komutanlarından Gülistan Kobanê, “Geri sistemlerinin başarısını ilan etmek isteyen çeteler, tüm gücü ve imkanı ile 120 gündür Kobanê’ye saldırıyor. Bu saldırılar karşısında YPJ’nin sloganı ise, ‘Sadece YPJ de kalsa, Kobanê düşmeyecek.’ 120 günde YPJ bu sloganının tüm gereklerini de yerine getirdi” dedi.


DAİŞ çetelerinin Kobanê’ye saldırıları 4’üncü ayını geride bıraktı. Gerici sistemlerini Kobanê’de ilan etmek isteyen çetelere karşı YPJ, YPG’nin direnişi de aralıksız bir şekilde sürüyor. YPJ Kobanê Komutanlarından Gülistan Kobanê, 120 günlük direnişi ANF’ye değerlendirdi.

DAİŞ çetelerinin 120 gündür Kobanê’ye saldırdığı, bu saldırılar karşısında YPJ’nin sloganının ise, “Sadece YPJ kalsa da Kobanê düşmeyecek” olduğunu belirten Kobanê, “Aradan geçen 120 günde YPJ bu sloganın tüm gereklerini yerine getirdi. Kobanê düşmedi ve YPJ bulunduğu her alanda DAİŞ çetelerine geçit vermedi. Kürt kadını YPJ öncülüğünde fedaice ve büyük bir irade ile bu anlamda başarıya yürüyor. Direniş DAİŞ çetesi veya herhangi bir güç YPJ'nin olduğu yerde Kürt halkına karşı hiç bir sonuç alamayacağını gösterdi” dedi.

‘DAİŞ KADIN İRADESİNİ DE TESLİM ALMAK İSTİYOR’

YPJ’nin erkek egemen zihniyetine karşı kurulduğunu da hatırlatan Kobanê, DAİŞ çetelerinin sadece Kobanê’yi almak istemediğini, kadının iradesini de teslim almak istediğini de sözlerine ekledi. Ancak YPJ’nin bu saldırıları boşa çıkardığına da dikkat çeken Kobanê şunları vurguladı: “DAİŞ'e büyük darbe vurdu. YPJ direnişi kadınları da iradeleştirdi. Erkek egemen zihniyete karşı direnme gücü verdi, DAİŞ gibi vahşi bir çeteye karşı sergilenen kadın direnişi dünya kadınları için, erkek egemen zihniyet ve yapılanmalara karşı direniş umudu yarattı.”

YPJ’nin kadının özgürlük gücü olarak bu süreç boyunca kadının onuru ve kimliğini koruduğunu da ifade eden Kobanê, “Erkek egemenlikli zihniyete karşı mücadele etmek isteyen tüm kadınların mücadele alanı YPJ'dir. Direniş boyunca ortaya çıkan önemli bir gelişme de şu oldu: Erkekte kadına karşı bir güvensizlik, kadını irade olarak görmeme zihniyeti hakimdi. Bu direniş ile bu da ciddi anlamda kırıldı. Kadın savaşçılar en ön mevzilerde savaştı ve DAİŞ çetelerine karşı kahramanca direndi. Bunu gören erkek savaşçı yapısı da buna büyük bir saygı duyuyor ve ‘YPJ iradesi artık tüm dünyayı değiştirebilir’ diyor” diye konuştu.

‘DİRENİŞTEN BİR ADIM DAHİ GERİ ATMAMA PRATİĞİ ORTAYA ÇIKTI’

YPJ’nin bulunduğu her cephede düşmana öfke, kesin bir direniş kararlılığı mevziisinden bir adım dahi geri atmama ve disiplini temel pratikler olarak ortaya çıkardığını da söyleyen Kobanê, bu gelişmelerin başta Kürt toplumu olmak üzere, erkek savaşçı yapısının da kadın iradesini görmesini sağladığını belirtti.

Kobanê direnişinde kritik alanlarda kadın savaşçıların, “direnmek ve mevzileri asla bırakmamak” biçiminde bir tavrı olduğunu da söyleyen Kobanê, “YPJ bazı anlarda yoktan var ederek düşmanın en kritik saldırılarını kırdı. ‘Yok olacak, Kobanê düşecek’ anlayışı asla olmadı. Tersine en zor anlarda ‘Kobanê düşmez, düşmesine asla izin vermeyeceğiz. En imkansız anda bile direnişi sürdüreceğiz’ biçiminde bir inanç hakimdi. Mesela direnişin başında köylerde birçok kadın arkadaşımız son anda bombalarını üzerlerinde patlattı, düşmana teslim olmadı, sonuna kadar direndi. Bu son özgürlük hamlesinde düşman sıkıştığı anlarda intihar eylemcilerini devreye soktu. Mekteba Reş alındıktan sonra düşman onlarca intiharcısını hatlarımızın üzerine gönderdi. Bu saldırıda kadın yoldaşlarımız intiharcıların üzerine giderek çoğunu hatlarımıza ulaşmadan imha etti. Hatları bırakmak bir yana hatları da aşarak düşmanın üzerine yürüdü. Şehit Dicle bu saldırı karşısında fedaice direnerek kahramanlaşan bir yoldaşımızdı. Yine direnişimiz boyunca Delila, Hevi, Nuda ve Arîn Mîrkan yoldaşlar da direnişleri ile düşmana geçit vermedi ve kahramanca şehit düştü. Bu arkadaşlarımız Kürt ve dünya kadınlarını özgürlük sembolü oldu” diye devam etti.

‘DAİŞ’İN YARATTIĞI ALGI YERLE BİR OLDU’

Kadın gücünün bu süreçte DAİŞ çetelerinin yarattığı dehşet ve korku psikolojini de yerle bir ettiğini vurgulayan Kobanê, YPJ savaşçılarının DAİŞ çetelerinin korkusu haline geldiğini söyledi.

Kobanê’de başlatılan hamle içerisinde YPJ’nin direniş boyunca sergilediği temponun üzerine çıktığına da dikkat çeken Kobanê şöyle devam etti: “Hamle boyunca şehitlerimiz oldu, YPJ savaşın tamamında olduğu gibi hamle aşamasında da öncülüğü bırakmadı ve hamle zafere ulaşana kadar da bırakmayacaktır.”

“Son günlerde kış koşulları hayli sertleşti. Havalar soğudu ama bizi boranlar, fırtınalar, soğuklar ve DAİŞ çeteleri durduramaz” diyen Kobanê kararlı olduklarını, mevsim koşullarına da, düşmanın her türlü saldırısına karşı da irade, inanç ve tedbirleri olduğunu belirtti.

“Bizi ne DAİŞ ne de soğuk havalar durduramaz. Kobanê özgürlük hamlesi devam edecek ve Kobanê özgürleşecek” diyen Kobanê son olarak şunları belirtti: “Dünya direniş ve mücadelenin katlanarak devam edeceğini bilsin. Biz bu direnişi ve tempoyu bir an olsun düşürmeden devam edeceğiz. Tüm dünya kadınlarına geride kalan 120 günlük direnişimizde şehit düşen arkadaşlarımız şahsında başarı sözü veriyoruz.” / Firatnews

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2015, 14:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER