'Jüpiter ve Satürn'ün uydularında canlı yaşamı olabilir'

NASA'dan yapılan açıklamada, Jüpiter ve Satürn'ün uydularında canlı yaşamı için gerekenlerin olduğuna dair yeni kanıtların varlığı belirtildi.

'Jüpiter ve Satürn'ün uydularında canlı yaşamı olabilir'
NASA yaptığı açıklamada Dünya dışında canlı hayatının bulunabileceği en olası yerlerin, Jüpiter'in uydusu Europa ve Satürn'ün uydusu Enceladus olduğuna dair yeni kanıtların varlığını açıkladı.


"Okyanus dünyalar" olarak adlandırılan uydular üzerinde elde edilen son bulguları bugün bir canlı yayınla duyuran NASA bilim insanları, özellikle Enceladus uydusunun canlı hayatının hemen hemen tüm gereksinimlere sahip olduğunu açıkladı.

Kullanılan dev spektrometre sayesinde Cassini uzay gemisinin tespit ettiği bol miktarda hidrojen molekülünün, Enceladus'un buzul yüzeyinden yükseldiği ifade edildi. Satürn'ün en büyük altıncı uydusu olan Enceladus'ta, buz örtüsünün altında okyanus bulunuyor. Araştırmacılara göre bu uydunun okyanusu ve kayaç çekirdeği arasındaki hidrotermik reaksiyon nedeniyle, hidrojen atomlarının ortaya çıktığı düşünülüyor. Eğer bu tez doğru ise kimyasal metan gazı da okyanusların oluşmasını sağlıyor olabilir.

Canlı hayatının var olması için sıvı halde su, enerji kaynağı ve karbon, hidrojen, oksijen, nitrojen, sülfür ve fosfor gibi kimyasalların bulunması gerekiyor.

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2017, 15:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER