Kayseri'de askerleri taşıyan otobüse bombalı araçla saldırı  

Kayseri Komando Tugayından izne çık askerleri taşıyan otobüse bombalı araçla saldırı yapıldı. 13 asker hayatını kaybetti, 48 asker yaralandı.

Kayseri'de askerleri taşıyan otobüse bombalı araçla saldırı  


Kayseri'de Erciyes Üniversitesi'nin ana girişinin yakınında, çarşı iznine çıkan sivil kıyafetli askerlerin de bulunduğu halk otobüsü geçerken, bomba yüklü araç patlatıldı. 

Saldırı bugün sat 08.45'de Erciyes Üniversitesi ana girişinin 500 metre uzağında, acil giriş yakınında Atatürk Bulvarı Talas Caddesi'nde meydana geldi. Talas İlçesi Zincidere Mahallesi'nden kent merkezine giden ve içinde daha çok 1'inci Komando Tugayı'ndan çarşı iznine giden sivil kıyafetli askerlerin bulunduğu belirtilen halk otobüsü, üniversitenin önüne geldiğinde, halk otobüsünün soluna bir otomobil yanaştı. Ardından şiddetli bir patlama meydana geldi.

13 ASKER HAYATINI KAYBETTİ, 48 ASKER YARALANDI

Kayseri'deki bombalı saldırıya dair Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamda şu ifadeler kullanıldı: "17 Aralık 2016 Cumartesi günü saat 08:45 sularında Kayseri Komando Tugay Komutanlığından izine çıkan er ve erbaşları taşıyan araca yapılan bombalı araç saldırısında, 13 kahraman personelimiz şehit olmuş, 48 kahraman personelimiz yaralanmıştır. Yaralılar derhal bölgedeki hastanelere sevk edilerek tedavilerine başlanmıştır. Ayrıca menfur saldırıda sivil vatandaşlarımızın da yaralanmış olabileceği değerlendirilmektedir."

KAYSERİ VALİSİ: YAYIN YASAĞI VAR

Kayseri Valisi Süleyman Kamçı, olay yerinde gazetecilere yaptığı açıklamada, saldırıyla ilgili ayrıntılı açıklamanın daha sonra yapılacağını belirterek, "Malesef şehit ve yaralılarımız var. Çok üzgünüz. Menfur bir saldırı ile karşı karşıyayız. Bomba yüklü bir aracı hainler, halk otobüsünün geçişi sırasında patlattılar. Halk otobüsünde sivil vatandaşlarımız ve askerlerimiz vardı. Herkesi sağduyuya davet ediyorum. Olayla ilgili yayın yasağı vardır. Herkesin buna uymasını bekliyoruz. Avrupa’da bir olay olduğu zaman buna uyuluyor, görüntü kirliliği olmuyor. Biz de buna uyalım" dedi.

Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi yetkilileri çok sayıda vatandaşın kan bağışı nedeniyle kendilerine başvurduğunu belirterek, "Kimse endişeye kapılmasın. Elimizde yeteri kadar kan stoku var. Kan ihtiyacımız yok’’ dediler. 

İçişleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlarının Kayseri’ye gidecekleri bildirildi. / Evrensel

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2016, 15:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.