'Kayyum' tartışması sürerken: 'Midyat ve Erciş il oluyor' iddiası

AK Parti hükümetinin, Mardin’in Midyat, Van’ın Erciş ilçelerini il yapmayı planladığı öne sürüldü. Midyat ve Erciş’in il olması halinde, HDP’li belediyelerin yönetiminde olan Mardin ve Van, Büyükşehir Belediyesi ünvanlarını kaybedecek.

'Kayyum' tartışması sürerken: 'Midyat ve Erciş il oluyor' iddiası

AK Parti hükümeti, Mardin’in Midyat, Van’ın Erciş ilçelerini il yapmayı, Şırnak il merkezini Cizre, Hakkâri il merkezini de Yüksekova olarak değiştirmeyi planlıyor.

Al Jazeera’den Didem Özel Tümer’in haberine göre, konuyla ilgili Al Jazeera’ye bilgi veren ‘kaynaklar’, konu üzerinde çalışıldığını ancak son kararın henüz verilmediğini söyledi.

Hükümetin, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) belediyelerine kayyum atanması tartışması çerçevesinde belediyeler kanununda yapılması planlanan değişikliklerle birlikte konuyu değerlendirdiği de belirtildi.

Midyat ve Erciş ilçelerinin il yapılması ile Mardin ve Van, nüfusları 750 binin altına düşeceği için büyükşehir belediyesi statülerini kaybedecek.

Bu her iki büyükşehir belediyesi de Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetiminde bulunuyor.

Hakkari ve Şırnak

Haberde, Hakkâri ve Şırnak’ta merkez ilçe değişikliğinin yapılacağının belirtildiği de aktarılıyor.

Öte yandan Al Jazeera’nin haberinde; Şırnak’ın isminin de “Nuh Şehri” olarak değiştirilmesinin de tartışıldığı ve bunun dışında, başka bazı yerleşim yerlerinin de adlarının değişmesinin gündemde olduğu yazıyor.

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2016, 18:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER