KCK: Zindandaki ölümler birer cinayettir

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, son iki hafta içerisinde zindanlarda beş devrimci tutsağın yaşamlarını yitirdiğini belirtti.

KCK: Zindandaki ölümler birer cinayettir
KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, son iki hafta içerisinde zindanlarda beş devrimci tutsağın yaşamlarını yitirdiğini belirtti. AKP’nin hasta tutsakların durumunu pazarlık konusu yapmak istediğini belirten KCK, “Zindanlardaki ölümler resmen birer cinayettir. Bu cinayetleri AKP iktidarı Adli Tıp’la birlikte gerçekleştirmiştir” dedi. KCK, halkları ve duyarlı çevreleri AKP üzerinde baskı kurarak mücadeleyi yükseltmeye çağırdı.


KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, AKP devletinin evrensel insan hakları ve uluslararası hukuku hiçe sayan baskıcı, faşizan ve intikamcı politikalarının zindanlarda devrimci tutsaklar üzerinde sürdürdüğünü ifade etti.  Ölümcül düzeyinde yüzlerce hasta tutsak halen zindanlarda tutulduğuna dikkat çeken KCK, “Hasta tutsaklar yaşam için zorunlu ihtiyaçlarını dahi karşılayamaz durumdayken, tedavi edilmemekte, ailelerine ve kendilerine işkence çektirilmektedir. Türkiye'nin iç mevzuatlarına göre dahi ölümcül düzeyde hasta tutsakların tahliye edilmesi gerekirken, AKP devleti bunu gerçekleştirmemekte, aksine vicdani ve politik ahlaktan uzak bir yaklaşımla hasta tutsakları Kürt sorununun çözümünde pazarlık konusu yapmak istemektedir. Bu tutum her şeyden önce insani ve ahlaki değildir. AKP’yi, bu kirli ve ahlaki ölçülerden uzak politikalarından dolayı uyarıyoruz. Mevcut yönelimlerinden derhal vazgeçmeye, insan yaşamına saygı göstererek uluslararası ve Türkiye'nin iç hukukuna uygun hareket etmeye çağırıyoruz” dedi.

‘BU CİNAYETLERİ AKP VE ADLİ TIP ORTAK GERÇEKLEŞTİRİYOR’

“AKP devletinin baskıcı ve intikamcı politikaları sonucunda son iki hafta içerisinde zindanlarda beş devrimci tutsak yaşamlarını yitirerek şehit düşmüşlerdir” diyen KCK, şunları belirtti:

“En son Mehmet Canpolat yoldaşımız kanser hastalığından yaşamını yitirmiştir. AKP iktidarı Adli Tıp’la ortak hareket etmektedir. Adli Tıp’ın, Mehmet Canpolat yoldaşla ilgili cezaevinde kalabilir yönünde rapor vermesi, ne kadar politik hareket ettiğini ve AKP iktidarı ile nasıl birlikte olduğunu açıkça gözler önüne sermektedir. Adli Tıp’ın bilim onuruna ters düşen bu politik kararı zindanlardaki hasta insanların birer birer yaşamlarını yitirmelerine neden olmaktadır. Zindanlardaki bu ölümler resmen birer cinayettir. Bu cinayetleri AKP iktidarı Adli Tıp’la birlikte gerçekleştirmiştir. Yaşamlarını yitirme pahasına da olsa, devrimci duruştan taviz vermeyen ve direnerek şehit düşen Mehmet Canpolat yoldaşın şahsında tüm zindan direniş şehitlerinin anıları önünde saygıyla eğiliyor, halklarımızı ve duyarlı tüm kesimleri AKP üzerinde baskı kurarak mücadeleyi yükseltemeye çağırıyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2015, 23:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER