'HDP'nin değil, iktidarın baraj sorunu var'

HDP’nin Meclis’teki grup toplantısında konuşan Eş Genel Başkan Figen Yüksekdağ, HDP'nin değil iktidarın baraj sorunu olduğunu söyledi.

'HDP'nin değil, iktidarın baraj sorunu var'
HDP’nin Meclis’teki grup toplantısında konuşan Eş Genel Başkan Figen Yüksekdağ, HDP'nin değil iktidarın baraj sorunu olduğunu söyledi. "İktidar, faşist Anayasanın baraj maddesine dayanarak kendi iktidarını korumaya çalışıyor. Sorunlu bir var olma süreci yaşıyor, onların varlığı sorunlu" diyen Yüksekdağ kendilerine “Barajı aşamazsanız ne olur" sorularının yöneltildiğini belirtti.

Yüksekdağ, "Biz de diyoruz ki; HDP barajı aşarsa ne olur? artık bu soruyu sormalıyız. Ben size ilk elden bazı cevapları vereyim HDP barajı aşarsa hırsızlar iktidar olmaz, barış olur, katliamlar karanlık cinayetler, faili meçhuller aydınlatılır, oyuncak edilen demokrasi kavramı gerçeği ile buluşur" dedi.


Partisinin grup toplantısında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, konuşmasına Paris'te katledilen karikatüristleri anarak başladı. Geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden HDP Milletvekili Murat Bozlak'ın fotoğrafının ön sıralara konulduğu gruptaki konuşmasında Yüksekdağ, Fransa halkının acısını derinden ve yürekten paylaştıklarını söyledi. Paris'te yaşanan katliamın, bir katliamlar serisi olduğuna dikkat çeken Yüksekdağ, 3 Kürt siyasetçi kadının da katillerinin halen yargı önüne çıkarılmadığını belirterek, "İki yıl boyunca Türkiye ve Fransa devletlerinin ellerindeki belgeleri açıklaması gerektiğini ve cinayetin bu şekilde aydınlatılabileceğini söyledik. AKP hükümetinin Paris katliamı ve komplolar konusunda suçu paralele atma siyasetini geliştirmeye devam ediyor. Bu katliamın aydınlatılmamasının başka sorunları doğurması kaçınılmazdı. Eğer 3 Kürt kadına yönelik katliam açığa çıkarılmış olsaydı bugün bu yaşanmayacaktı" değerlendirmesinde bulundu. 

‘DAİŞ TÜM DÜNYA İÇİN TEHDİT’

Geride bırakılan aylarda Kobanê'de, Kerkük'te, Musul'da, Rojava kantonlarında DAİŞ adı verilen zihniyetin Paris'teki saldırının benzeri saldırılarla halkların bir arada yaşama iradesini teslim almaya çalıştığını belirten Yüksekdağ, bütün halkların bu faşist ve katliamcı çetelere karşı ortak mücadele yürütmesi gerektiğini söylediklerini ifade etti. DAİŞ’in tüm dünya ve Türkiye için tehdit oluşturan bir saldırı odağı olduğuna dikkat çeken Yüksekdağ, "Kobanê halkı için dayanışmanın tarihsel bir görev olduğunu söyledik. Yaptığımız çağrılar dikkate alınmadı" değerlendirmesinde bulundu. Yüksekdağ, DAİŞ’in saldırılarını adeta Türkiye'nin teşviki ile gerçekleştirdiğine vurgu yaptı.

"Bugün Paris'te katliamcı çeteleri kınamak için yürüyüşe katılan Davutoğlu bunların öfkeli insan topluluğu olduğunu söylüyordu. Sadece Rojava halkları bu katliamla kırımdan geçirilmedi aynı zamandan tüm dünya ve Türkiye'ye tehdit oluşturan bir canavar büyütüldü. Bugün Kobanê'deyse yarın Paris'te, Avrupa ve Türkiye kentlerinde olabileceğini gösteriyor bize. Bugün İstanbul'un göbeğinde bombalar patlatılıyorsa bu çeteye verilen siyasi destektir. Onları korumanın bir sonucu ve ifadesidir" değerlendirmesinde bulunan Yüksekdağ, 6-8 Ekim Kobanê direnişi döneminde bir çağrı yaptıklarını, sokağa çıkan halkın AKP tarafından hedef tahtasına oturtulduğunu söyledi. Yaptıkları çağrıları bugünlere gelmemek için yaptıklarına vurgu yaptı. Yüksekdağ, "Ama bu söz iktidar tarafından ve egemen anlayış tarafından anlaşılmadığı gibi siyasi baskı operasyonuyla karşı karşıya kaldık. Bugün Paris'te düzenlenen yürüyüşe Davutoğlu gidiyor ve teröre karşı siyasi tavrını ifade ediyor, Sayın Davutoğlu Paris'te olursa yürüyüşe katılıyor, Türkiye'de ise yürüyenlerin üzerine polisi salıyor. Bunun adı Türkçede ikiyüzlülüktür. Fransızcada nedir bilmiyorum" diye konuştu.

‘PARİS KATLİAMI 3 DEVRİMCİ KADININ KATLEDİLMESİ İLE BAŞLADI’

Paris katliamının 3 kadının katledilmesi ile başlayan bir süreç olduğunu vurgulayan Yüksekdağ şunları söyledi: "Komplo ve suikast hareketi aydınlatılmadığı sürece barışın ve çözümün önünü açmaktan, katliamları durdurmaktan söz edilemez. Bunun için 3 kadının katillerini açığa çıkarmak zorundayız. Hükümetin öncelikli görevi budur. 3 arkadaşımız katledilmesine rağmen ki bu katliam kadınlara verilmek istenen gözdağıydı buna rağmen kadınlar mücadelelerini ısrarla büyüttüler bugün Kobanê'de, Şengal'de çetelere karşı direnen kadınlar onların yoldaşlarıdır. 2 yıl önce katlettikleri 3 özgür kadın binlerce özgür kadının iradesini yeniden doğurup güçlendirmiştir."

Çözüm ve müzakere sürecinin Türkiye'nin temel konusu olmaya devam ettiğine dikkat çeken Yüksekdağ, "Hükümet müzakereyi başlatmak yerine bizimle mücadele etmeye devam ediyor. Süreçle uyumlu olmayan çizgiyi inatla sürdürüyor. Bugün hala Sayın Öcalan'ın sunduğu taslak üzerinde müzakereyi başlatmadı, hala süreci zaman kazanma politikasıyla yürütmeye çalışıyor. Erteleme politikası belirgin olan hükümet yaklaşımı olarak karşımızda duruyor. Bunun karşısında Kürt sorununun çözümünü sağlayacak en temel yönelim dilin demokratikleştirilmesidir. Gerilim politikası her yerde kendini gösteriyor" ifadelerini kullandı. 

‘HASTA TUTSAKLAR ÖLÜME TERKEDİLİYOR’

6-8 Ekim serhildanlarında, sürecin sürdüğü mevcut durumda siyasi tutsakların bırakılması gerekirken aksine tutuklamaların arttığına vurgu yapan Yüksekdağ, hasta tutsakların ölüme terk edildiğini belirterek, Lütfü Taş'ın barış elçisi olarak geldiğini ancak tutuklanarak ölüme terk edildiğini söyledi. Yüksekdağ, "Bu memlekette öyle bir siyasi çizgi var ki; barış umudunu tutsak ediyor ve ölüme terk ediyor. Halklar sizin çözüm sürecindeki samimiyetinizi, güvenirliliğinizi görmek istiyor. İnsanların ölüme terk edilmesi gibi bir eşikten geçemiyorsanız bu halk size niye ve ne kadar güvensin? iktidarın bu yaklaşımı asla güven telkin etmiyor" değerlendirmesinde bulundu. 

‘CİZRE OLAYLARI AKP’DEN BAĞIMSIZ DEĞİL’

Cizre olaylarına da değinen Yüksekdağ, provokasyonları ortadan kaldırma görevinin hükümete ait olduğunu vurgulayarak, hükümetin sorumluluğunu yerine getirmediğini kaydetti. Yüksekdağ, "Yaşanan ölümleri paralelin işi, çözüm sürecine darbe olarak niteliyorlar. Biz Cizre'deki provokasyonları AKP hükümetinden bağımsız düşünemiyoruz" diye kaydetti. Cizre'deki oyunun barış ve çözüm önündeki en büyük engel olduğunu vurgulayan Yüksekdağ, hükümetin Cizre'deki durumu çözme çabası içerisinde olmasının halkın beklentisi olduğunu ifade etti. Katliamlar içerisinde çözüm güveninin inşa edilmesinin mümkün olmadığını belirten Yüksekdağ, "Kamu güvenliğinden söz ediyorlardı. Ama ne ilginçtir ki Cizre'de gençler, halk bir süre önce kazdığı hendekleri kapattığı gün saldırı gerçekleştirildi. Bu asla tesadüf olamaz. Bu barış sürecinin darbelenmesi ve yara alması anlamına gelecektir" dedi. 

Çözüm süreci ekseninde yaşanan sorunların Cizre ile sınırlı kalmadığını vurgulayan Yüksekdağ, belediye eş başkanlarının ve siyasetçilerinin gözaltına alınarak tutuklandıklarını söyledi. İktidarın baskı politikasını geliştirmeye çalıştığını belirten Yüksekdağ, "Bu sorunları da ortadan kaldırmak siyasi iktidarın sorumluluğudur. Hep bize ve Türkiye halklarına atmaktan vazgeçmeli. Çözüm dilini kullanmaya halklarımızın demokratik taleplerini eksen alan bir siyasi çizgi inşa etmeye başlamalı. Müzakere somut adımlar atılarak başlatılmasının ve barış dilinin kullanılmasını istiyoruz" şeklinde konuştu. Kamu güvenliğinin demokrasi talepleri karşısında sorumluluk üstlenerek sağlanabileceğini vurgulayan Yüksekdağ, demokratik taleplerin görmezden gelinmesiyle kamu düzeninin sağlanamayacağını sözlerine ekledi. 

‘SEÇİMLER TÜRKİYE HALKLARI AÇISINDAN ÖNEMLİ BİR KİLOMETRE TAŞI’

Seçim sürecine de değinen Yüksekdağ, Türkiye'nin tarihi bir dönemeçten geçtiğine dikkat çekerek, seçimlerin Türkiye halkları açısından "eskinin mi yenin mi galip geleceğine" dair önemli bir kilometre taşı olacağını ifade etti. Yüksekdağ, "Bundan 12 yıl önce dönüşümün öncüsü olma iddiası olarak yola çıkan iktidar değişim ihtiyacına yanıt vermeyecek bir felç olma durumunu yaşıyor. Eskiyen çürür, değişim ihtiyacına yanıt veremeyen çürüme süreci içerisinde girer. 2015'te değişimi tüm Türkiye halklarının desteğiyle kazanacağız. Bu inancın güçlü olmasından dolayıdır ki siyasi iktidar temsilcilerinin paçaları tutuşmuş. HDP'nin barajı aşıp aşmayacağının analizlerini yapıyorlar. Rakamlar, oranlar biçiyorlar. HDP'nin mücadele geleneğine oran biçemezsiniz. Buna sizin ne matematik ne de siyasi zekanız yetmez" eleştirilerini yöneltti. 

HDP'nin baraj diye bir sorununun bulunmadığına vurgu yapan Yüksekdağ şöyle konuştu: "İktidarın baraj sorunu var. Faşist Anayasanın baraj maddesine dayanarak kendi iktidarını korumaya çalışanlar onlar. Sorunlu bir var olma süreci yaşıyorlar, onların varlığı sorunlu. Baraja dayanarak siyasi varlığını sürdürmeye çalışmak sorundur. Baraj bizim sorunumuz değil ama bugün darbe anayasasının aşılması da partimizin görevidir, biz bunu kendi sorumluluğumuz olarak görüyoruz. Bu köhnemiş zihniyet darbeciliği aşamaz, bu değişime muktedir olamaz, tüm Türkiye halklarına karşı bu değişimi sağlama görevini üstlendik. 2015 seçimlerinde de o barajı aşarak anayasada geçen anlamını da silip ortadan kaldıracağız ve alt üst edeceğiz. O barajı yıkacağız o enkazın altında kalanlarda siyasi iktidar ve barajı savununlar olacak." 

Kendilerine, "Barajı aşamazsanız ne olur" sorularının yöneltildiğini kaydeden ve "Biz de diyoruz ki; HDP barajı aşarsa ne olur? artık bu soruyu sormalıyız, artık bu soruların cevaplarını vermeye yönelmeliyiz" diyen Yüksekdağ, "Ben size ilk elden bazı cevapları vereyim HDP barajı aşarsa hırsızlar iktidar olmaz, barış olur, katliamlar karanlık cinayetler, faili meçhuller aydınlatılır, oyuncak edilen demokrasi kavramı gerçeği ile buluşur. Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu demokratik yaşamı inşa etmek olur. Ulusların, halkların, kimliklerin, inançların, bütün renklerin eşit ve bir arada yaşamı, ortak bir vatanda yaşama umudu gerçeğe dönüşür. Bunlar bizim ihtimallerimiz, bunlar uzak ihtimaller değil tersine bu ihtimal Türkiye toplumuna çok yakın bir ihtimaldir" değerlendirmesinde bulundu. 

Birleşik mücadele içerisinde yer alan işçi-emekçi halkların kritik bir süreçten geçtiğini açlık ve işsizlikle sınandığını vurgulayan Yüksekdağ, Trabzon'da HES inşaatında yaşamını yitiren 3 işçiyi de anarak, "HES'ler hem doğayı hem de işçileri öldürüyor. Bugün sermayenin ve iktidarın politikaları hem doğayı hem de işçiyi katleden bir iklim doğurmuştur. İşçinin ve doğanın düşmanını kökten alt etmek bizim elimizde. Emeğin ve emekçinin yanında olmaya devam edeceğiz. Metal işçileri de mücadelelerini ifade etmek için grev hazırlığı içerisinde kendilerini saygı ile selamlıyoruz. İşçinin, alın teri ile kazananların Türkiye'deki siyasetin gerçek galibi olması için mücadele yürüteceğiz. Bu karanlık günlerden çıkıp kendi geleceğimizi kurmak mümkündür" diye kaydetti.  / Firatnews

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2015, 11:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER