Çoban: Kürtler dünyanın aydınlık yüzünü temsil ediyor

Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanları Hatice Çoban ve Bekir Kaya Başkale'de bir dizi ziyarette bulundu.

Çoban: Kürtler dünyanın aydınlık yüzünü temsil ediyor
Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanları Hatice Çoban ve Bekir Kaya Başkale'de bir dizi ziyarette bulundu. Ziyaretlerde konuşan Eşbaşkan Çoban, “Dünyanın iki yüzü var, birisi Kürtlerin temsil ettiği aydınlık gelecek yüz, diğeri ise IŞİD’in temsil ettiği karanlık ve ölüme sürükleyen yüz. Dünya tercihini 'aydınlık yüz' tarafından kullanmaya başladı” dedi. 


Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanları Hatice Çoban ve Bekir Kaya, 2014’teki yerel seçimlerden sonra Van’ın büyükşehir statüsü kazanmasıyla mahalle statüsü kazanan Başkale’ye bağlı 4 köyü ziyaret ederek halkın sorunlarını dinledi. Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanlarını Albayrak (Dêr) mahallesinde DBP Eş İlçe Başkanı Senar Yeşilırmak, Belediye Eş Başkanı Aynur Tarhan, HDP İlçe Eş Başkanları Daştan Şimşek ve Gülistan Orhan, MEYA-DER yöneticileri, DÖKH Bileşenleri, Belediye Meclis Üyeleri ve Kurdi-Der yöneticileri karşıladı.

Eşbaşkanlar Başkale’ye bağlı, Saçan, Kocaköy (Qereçya), Güleçler (Embi) ve Atlılar (Hespistan) mahallelerini ziyaret etti, taziye ziyaretlerinde bulundu. Ziyaretlerde konuşan Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Hatice Çoban "Büyükşehir olduğumuz gün itibari ile hemen büyükşehir olunmuyor. Biz büyükşehir olduğumuz günden sonra hemen bütün imkanlarıyla büyükşehir olmadık, Van’ımızın fabrikası ve çalışma alanları yok, çok sınırlı bir bütçesi var ve bununla insanlarımıza hizmet götürmeye çalışıyoruz. Beş yıla yakın bir planlama yaptık, bu bütçeyi nasıl ayarlayabileceğimizi ve bu bütçeyle neler yapabileceğimizi kalem, kalem belirledik" dedi.

‘BİZ KOBANÊ’DE KAZANDIKÇA DÜNYA KAZANDI’

Tüm dünyanın artık Kürtleri önemli bulduğunu ve haklı davalarına inandığını söyleyen Çoban, Kobanê'de 40 yılın mücadelesinin yaşandığına dikkat çekti. Buralara halkın alın teri ve toplumsal emeği ile gelindiğini söyleyen Çoban, "40 yıl mücadele ettik, herkes bedel ödedi, binlerce çocuğumuzu kaybettik, Kobanê de başardık ve dünya bunu gördü. Şimdi dünyanın iki yüzü var, birisi Kürtlerin temsil ettiği aydınlık gelecek yüz, birisi IŞİD’in temsil ettiği karanlık ve ölüme sürükleyen yüz. Artık dünya, karttan, kurttan kendini var eden Kürt halkının bir halk olduğunu ve dünyanın aydınlık yüzü olduğunu iyi anladı. Kobanê'de yaşananları dünya bir süre izledi ve kaybetmemizi bekledi ama biz kazandık. Biz orada kazandıkça dünya kazandı. Kürt halkının büyüttüğü çocuklar mücadele ediyor ve tüm dünya onları hayranlıkla izliyor" diye konuştu. / Firatnews

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2015, 12:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER