Kışanak: Özel yetkili mahkemeler derhal kaldırılmalı

KCK ana davasını izleyen Amed Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayı Gültan Kışanak, duruşma sonrasında basın mensuplarına yaptığı açıklamada özel mahkemelerin kaldırılmasını isteyerek,

Kışanak: Özel yetkili mahkemeler derhal kaldırılmalı
KCK ana davasını izleyen Amed Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayı Gültan Kışanak, duruşma sonrasında basın mensuplarına yaptığı açıklamada özel mahkemelerin kaldırılmasını isteyerek, "Yargılanan arkadaşlarımız Özel yetkili mahkemelerin derhal kaldırılmasını talep ettiklerini ve bu nedenle ifade vermeme tutumlarını sürdürdüklerini söylediler" dedi.


Bugün Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen KCK ana davasında, tutuklu Kürt siyasetçilerinin özel mahkemeleri kabul etmediklerini belirterek duruşmayı terk etmeleri ardından, mahkeme heyeti ara kararını vermek için tutuklu ve yakınlarını duruşma salonundan çıkardı.

Avukatların da duruşmayı terk etmesi sonrasında Adliye binası önünde gazetecilere açıklamada bulunan Amed Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayı Gültan Kışanak, özel yetkili mahkemelerin doğru olmadığı konusunda geniş çevreler tarafından görüşler dile getirildiğini söyledi.  Hukuk adı altında siyasi operasyonlar yürütüldüğünü anlatan Kışanak, Kürt halkına karşı siyasi soykırım operasyonu yürütüldüğünü söyledi.

Kışanak, "5 yıl içerisinde Türkiye'nin demokrasi kesimi özel yetkili mahkemelerin, istiklal mahkemelerin bir devamı olduğunu ve demokratik ülkelerde bunlara yer verilmediğini biliyor. Eğer bu düşünce hükümet tarafından samimi bir şekilde paylaşılıyorsa gerçek anlamda hukuk devletini tesis etmeye yönelik güçlü adımlar atması lazım. Hükümet sadece kendisine yönelik siyasi operasyon adı altında yürütüldüğünü iddia ettiği operasyonları durdurmak için sınırlı bir düzenleme yoluna gitmez. Meclis'in, hızlı bir şekilde bu yasayı çıkarması ve dar yaklaşımlardan kaçarak tüm hukuk çevrelerinin görüşlerini dikkate alacak bir düzenlemeyi gündemine getirmesi lazım" şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2014, 19:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER