Kobani direnişinin 4 aylık bilançosu açıklandı

YPG, Peşmerge ve Burkan El Fırat güçleri Kobanê’de düzenledikleri ortak basın toplantısı ile 4 aylık savaş bilançosunu açıkladı.

Kobani direnişinin 4 aylık bilançosu açıklandı
YPG, Peşmerge ve Burkan El Fırat güçleri Kobanê’de düzenledikleri ortak basın toplantısı ile 4 aylık savaş bilançosunu açıkladı. Açıklama bugün Kobanê’de YPG, peşmerge ve Burkan El Fırat temsilcilerinin katılımı ile yerel saatle 12:00'da yapıldı.


Açıklamada YPG Kobanê Bölge Komutanı Mahmut Berxwedan, Kobanê’deki peşmergelerin resmi sözcüsü Kawa Miray, Burkan le Fırat çatısı altında biraraya gelen Suar El Rakka Tugay Komutanı Ebu İsa, Fecr El Hüriye tugayına bağlı Şems El Şemal temsilcileri hazır bulundu.

Bir çok yerli ve yabancı basın mensubunun takip ettiği basın açıklamasında konuşan YPG Komutanı Mahmut Berxwedan, DAİŞ çetelerinin saldırılarına karşı destek sunan herkese teşekkürlerini sunarak, Kobanê’de sergilenen direnişin insanlık ve özgür toplumu savunan evrensel bir direniş olduğunu söyledi.  Bu direnişe katılan herkesin elde edilen zaferde payı olduğuna dikkat çeken Berxwedan, Kobanê Kantonu’nun tüm bölgeleri çetelerden temizleninceye kadar operasyonlara devam edeceklerini vurguladı.

Mahmut Berxwedan, zaferin Kobanê’deki direnişte yaşamını yitiren özgürlük kahramanlarının sayesinde gerçekleştiğini belirterek, “tüm şehitlerimizin önünde saygı ile eğiliyor, ve onların yolunda yürüyeceğinizin sözünü yeniliyoruz” dedi.

Ardından konuşan Kawa Miray ise Güney Kürdistan hükümetinin kararının ardından Kobanê’ye gelerek direnişe katıldıklarını ifade ederek, “Kobanê ortaya konulan birlik sayesinde çetelerden temizlendi. Bu zaferi peşmergeler olarak Güney hükümeti, Kürt halkı ve Kobanêlilere armağan ediyoruz” dedi. 

Burkan El Firat adına Suvar Rakka Komutanı  Ebu İsa da zaferi bütün halkalar kutlayarak, “bu zafer Kürt, Arap ve diğer halkların birliği sayesinde gerçekleşmiştir. Kobanê’nin özgürleşmesi bütün bölgenin DAİŞ çetelerinden temizlenmesinin başlangıcı olmuştur. Allah ve herkese, tüm halkları ve ezilenleri koruyacağımıza söz veriyoruz. Bütün yurttaşlara çağrımız DAİŞ çetelerini dinlememeleridir. Çünkü onlar vahşi ve sadece öldürmek için oluşturulan bir örgüttür. Zafer yakındır Kürdistan ve Suriye halklarına onları savunacağımızın sözünü veriyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından YPG Kobanê Komutanlığı Resmi Sözcüsü Şoreş Hesen, 4 aylık savaş bilançosunu açıkladı.

EYLEMLER VE DAİŞ SALDIRILARI

Yapılan eylem sayı 220, sonuçlara net olmayan eylemler sayısı 98, saldırı yapan bomba yüklü araç  sayısı 37, DAİŞ çetelerinin yaptığı intihar saldırısı 19, çetelerin savaşta verdiği ölü sayısı 3710, YPG elinde kalan çete cenaze sayısı 316, YPG tarafından tahrip edilen araç sayısı 87, patlatılan tank sayısı 16, tahrip edilen doçka sayısı 8, tahrip edilen Hemir sayısı 5, tahrip edilen panzer sayısı 2,

ELE GEÇİRİLEN SİLAHLAR VE MALZEMELER

57’lik top 1 adet, 23’luk docka 1, 14 bucukluk docka 2 adet, 12 buçukluk doçka 2, farklı havan tipleri 9 adet, espicinay silahı 1 adet, katuşa silahı 2 adet, Hamar aracı 1 adet, panzer 1 adet, askeri araç 3 adet, Kaleşnikof 496 adet ve binlerce mermisi, kalaşnikof şarjörü 587 adet, BKC 69 adet ve onbinlerce mermisi, Bruno silahı 14 adet, tapanca 18 adett, RPG 76 adet, M-16 adet,Suikast silahi 6 adet, Axisi sihalı 2 adet, Havan 10 adet, Raxt 161, 32gündüz dürbünü, 13 gece dürbünü, Telsiz 40 adet. El bombası 602 adet, Patlayıcı yelek 18 adet, El yapımı bomba 101 adet, gaz maskesi 6 adet, savunma kalkanı 11 adet, elektrikli fünye 115 adet,

Fotoğraf makinesi 2 adet, telefon cep 3 adet, leptop bilgisayar 1 adet, üç ton yiyecek malzemesi,

YAŞAMINI YİTİRENLER

408 YPG savaşçısı, Suvar el rakka şehitleri 13 Suvar El Rakka savaşçısı 1 peşmerge, 2 MLKP savaşçısı ile 2 Şems el Şemal savaşçısı yaşamını yitirdi.

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2015, 10:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER