'Kürdistan' ismine ikinci yasak

Viranşehir’de Doğan çocuklarına Kürdistan ismini veren Mazlum ve Songül Erol çiftine, gittikleri nüfus müdürlüğünde hakaret edildiği ve kimlik verilmediği öne sürüldü.

'Kürdistan' ismine ikinci yasak

Urfa’nın Viranşehir ilçesinin Şırnak Mahallesi’nde yaşayan ve 3 ay önce kız çocukları olan Songül ve Mazlum Erol, kız çocuklarına Kürdistan ismini verdi, ancak gittikleri nüfus müdürlüğünde kimlik verilmediği öne sürüldü.

Dicle Haber Ajansı’nın (DİHA) haberine göre, Songül ve Mazlum Erol çifti, nüfus kayıt örneğini de aldıkları çocuklarının kimlik kartın için gittikleri Viranşehir İlçe Nüfus Müdürlüğü’nde çalışanların hakaretine uğrayıp çocuklarının ismini değiştirmesini istediğini söyledi.

‘Kızın ismini değiştir, bunları yazamazsın’

“Bende yeni dünyaya gelen kızıma Kürdistan ismini verdim. Viranşehir Nüfus Müdürlüğü’ne müracaat ederek kızıma kimlik kartı çıkarmak istedim. Kızımı nüfusa kaydettiler. Nüfus kayıt örneği de verdiler. Fakat kızımın kimlik kartını çıkarmak için her gittiğimde bana yeni bahaneler ürettiler.

“En son gittiğimde nüfusta çalışan memur bana PKK propagandası yaptığımı söyleyip, hakaret ederek beni müdürlükten kovdu. Bana ‘kızın ismini değiştir, bunları yazamazsın’ dediler.”

Anne Songül Erol ise, “Biz kızımıza Kürdistan ismi verdik. Onlar ister kimlik versin, ister vermesinler. İsmi hep böyle kalacak” dedi.

Viranşehir İlçe Nüfus Müdürü Faysal Turan ise, ailenin doğruyu söylemediğini, nüfus kayıt örneği verdiklerini, kadınlara verilen kimlik örneği bulunmadığı için şu an kadın kimliği veremediklerini iddia etti.

Ne olmuştu?

Urfa’da 2012 yılında ise Yusuf ve Elif Toprak çifti çocuklarına verdikleri “Kürdistan” ismini nüfus cüzdanına yazdırmış fakat Hilvan Asliye Hukuk Mahkemesi, Kürdistan’ın “hem çocuk hem de toplum için rencide edici” olduğunu belirterek, “Bu yüzden ismi Helin olsun” kararı ile çocuğun ismini değiştirmişti.

Yunus ve Elif Toprak çifti, yerel mahkemenin “Kürdistan olmaz adı Helin olsun” kararını, Yargıtay’a müracaat ederek bozdurmuştu.

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2015, 00:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER