Kürdistan referandumu yetkilileri için tutuklama kararı

Irak'ta merkezi yönetimin bağımsızlık referandumuna misilleme olarak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ne karşı adımları sürüyor. Bağdat'ta bir mahkeme, Erbil'in referandum komisyonu başkanı ve iki yardımcısı hakkında tutuklama kararı çıkardı.

Kürdistan referandumu yetkilileri için tutuklama kararı
Irak’ta merkezi yönetimden Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne karşı yeni bir yaptırım kararı geldi. Bağdat’ta bir mahkeme, Kürdistan Referandum Komisyonu Başkanı Hendren Muhammed ve iki yardımcısı hakkında tutuklama kararı çıkardı.


Irak Yüksek Yargı Konseyi sözcüsü, tutuklama kararının ‘bağımsızlık oylamasını geçersiz sayan bir mahkeme kararının ihlal edilmesi’ gerekçesiyle alındığını söyledi. Kürdistan Yönetimi’nin adalet bakanlığından bir yetkili ise Reuters’a yaptığı açıklamada, tutuklama kararlarının ‘siyasi’ olduğunu söyledi. Kürt yetkili, Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin yargısının Bağdat’tan bağımsız olduğunu ve Bağdat’ta alınan kararları tanımadıklarını belirtti.

Bağdat yönetiminin tutuklama kararlarını nasıl uygulayacağı bilinmiyor. Zira merkezi yönetimin Kürdistan Bölgesi’nde adli yetkisi yok. (Dış Haberler)

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2017, 11:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER