Madenci Korosu, ilk konserini verdi

Zonguldak'ta kurulan ve maden işçilerinden oluşan Madenci Korosu, ilk konserini verdi. Yeraltından çıkamama ihtimallerinin farkında olduklarını söyleyen işçiler, koronun hayata bağlayıcı olduğunu vurguladılar.

Madenci Korosu, ilk konserini verdi
Zonguldak Kent Konseyi ve Fatih Halk Eğitim Merkezi tarafından Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda (TTK) çalışan maden işçilerinden oluşan bir koro kuruldu. ‘Madenciler Korosu’ adı verilen 27 kişilik koro, yeraltındaki mesailerini tamamladıktan sonra yer üstünde bir araya gelerek provalar yaptı.


Koro, 6 ay süren çalışmanın ardından 4 Aralık Dünya Madenciler Günü’nde Bülent Ecevit Üniversitesi Sezai Karakoç Kültür Merkezi’nde ilk konserini verdi.

Konseri Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı, TTK Genel Müdür Yardımcısı Ercan Gebeş, maden işçilerinin yakınları, akademisyenler ve öğrenciler izledi. 800 kişilik salonda yer kalmayınca izleyiciler konseri ayakta takip etti.

Sahneye kömür yüklü vagonu taşıyarak çıkan maden işçileri, Mustafa Kömürcü’nün şefliğinde şarkı ve türküleri seslendirdi. 2 saat süren konserin ardından izleyiciler, maden işçilerini bir süre ayakta alkışladı.

MADEN İŞÇİSİ YALÇIN BAYRAM: YERALTINDAN ÇIKIP KOROYA GELDİK

Koro şefi Mustafa Kömürcü, işçilerin büyük bir özveriyle konsere hazırlandıklarını anlattı. Koronun en büyük özelliğinin Türkiye’de bir ilk olması olduğunu ifade eden Kömürcü, şöyle konuştu:

“Zor koşulların insanları olan madenci kardeşlerim gerçekten zor zamanlarda, mesailerinin dışında eşlerinden çocuklarından zaman ayırıp çalışmalara geldiler. Bizlere inandılar ve birlikte böyle bir iş yaptık. Sahne dekorlarını bile günlerce kendileri hazırladılar. Bu madenci kardeşlerimiz 8 saat kazma salladıktan sonra mesai çıkışı koroya yetiştiler. Onları sevgi ve saygıyla alkışlıyoruz.”

Maden işçisi Birol Bıyıklı ise TTK Üzülmez Müessese Müdürlüğü’nde 18 yıllık maden işçisi olduğunu söyledi. Koroda ‘atmacayı vurdular’ türküsünü söylediğini belirten Bıyıklı, “Her şey bizim için hayatta. Yerin metrelerce altına indiğimizde çıkmama ihtimalimiz olmadığını biz de biliyoruz. Bizim bu kömürü çıkarmamız gerekiyor. Zonguldaklı olarak kaderimizde madencilik yazıyor” dedi.

TTK Asma Müessese Müdürlüğü’nde kazmacı olarak yeraltında çalışan 12 yıllık madenci Yalçın Bayram da, “Koro var, katılır mısınız dediler. Ben de sesime güvendim ve geldim. İş çıkışı çalıştık. Bugün de yeraltından çıkıp koroya geldik. Yarın da sabah işe gideceğiz. Çok güzel oldu konser. Emeği geçenlere, tüm izleyicilere teşekkür ediyorum” diye konuştu. (ZONGULDAK-DHA)

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2018, 12:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER