'Maraş'ı uluslararası mahkemeye taşıracağız'

Alevi örgütleri, 36 yıldır adalet ve yüzleşmeyi bekleyen Maraş katliamını yine Maraş’ta lanetlerken, yaşamını yitirenleri de anacak.

'Maraş'ı uluslararası mahkemeye taşıracağız'
Katliamı 12 Eylül cunta rejiminin planladığını söyleyen PSAKD Genel Başkanı Müslüm Doğan, 36 yıldır karanlıklarda gizlenmeye çalışılan katliamı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşıracaklarını belirtti.


Tüm yönleriyle açığa çıkarılmayı bekleyen Maraş katliamının üzerinden 36 yıl geçti. 19-24 Aralık 1978 tarihlerinde evlerde, işyerlerinde, sokakta katliama uğradı Aleviler. Resmi rakamlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği ifade edilen katliamda asıl rakam 150 olarak anılıyor. Kayıtlara düştüğü kadarıyla Alevilere ait 200’ün üzerinde ev yakıldı, 100’e yakın işyeri tahrip edildi.

Malatya Valisi ve Emniyet Genel Müdürü görevlerinde bulunan Rafet Küçüktiryaki’nin "40 bin Alevi’ye kan kusturdum" sözleri devletin resmi belgelerinde yer alırken, katliamın ardından 23 yıl süren davalar sonunda 22 kişi idam, 7 kişi müebbet hapis, 321 kişi de 1 ila 24 yıl arasında değişen cezalar aldı. Fakat katliamda asıl pay sahibi ve önemli rol oynadığı belirtilen 68 kişiye dokunulmadığı iddiaları da olayın karanlık yüzüne ilişkin soru işaretleri de bulunuyor.

“Tüm yönleriyle ortaya çıkarılmalı, deşifre edilmeli ve adalet tecelli etmeli” talebiyle yıllardır katliamı unutmayan ve unutturmamaya çalışarak mücadele yürüten Alevi örgütleri, bu yıl da Maraş’ta katliamı lanetleyip, yaşamını yitirenleri anacak. Etkinliği Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) ile Pir Sultan Abdal Kültür ve Tanıtma Derneği (PSAKD), yereldeki Alevi örgütleriyle birlikte gerçekleştirecek.

Birçok kez Alevi çalıştayları yapan, geçmişle yüzleştiği yönünde politikalara imza attığını savunan AKP ise Maraş katliamı meselesinde ipe un serme politikası gütmeye devam ediyor. Alevi örgütleri, sümenaltı edilen davanın yeniden açılması kadar uluslararası mahkemeye de gitmeye hazırlanıyor.

21 Aralık’ta Maraş’ta miting kararı aldıklarını dile getiren PSAKD Genel Başkanı Müslüm Doğan, “On binleri oraya götüreceğiz. Devlet yetkilileriyle görüştük. Her şeye rağmen miting yapacağız dedik. Engelleyemezsiniz, örgütlerimizle oraya gideceğiz” diye kaydetti.

‘FAİLİ DEVLETTİR’

Doğan, Maraş katliamının nitelik olarak da farklı olduğunu belirterek, “Maraş sıkıyönetim komutanı insanların cinsiyetinin araştırılmasını istiyor. Diyorlar ki, ‘sünnetsizleri ayırın.’ 6-7 kişi ayrılıp, resimleri çekiliyor. Oradaki devrimci önderler olup olmadığı araştırılıyor. İnsanlık dışı vahşet işlendi. Bunun faili devlettir. O nedenle kitleleri oraya yığmamız lazım” dedi.

Alevi örgütleri olarak kargaşayı önlemek için de anma etkinliğine gelecek sol ve sosyalist partilerin genel başkanları ve Alevi örgütleri temsilcilerine 5’er dakikalık konuşma hakkı vereceklerini dile getiren Doğan, paneller ve söyleşiler yapacaklarını ifade etti.

‘KANLI ELLERİ ORTAYA ÇIKARACAĞIZ’

“Katliamın faili olan devletin 12 Eylül şartlarını hazırlamak, gerekçe oluşturmak için Maraş katliamını gerçekleştirdiğini biliyoruz” diyen Doğan, şunları söyledi: “Paramiliter güç olarak kullanılan MHP’li faşistler ana davalarında bunu ifade ettiler. ‘Devlet tarafından kullanıldık’ dediler. Bunu oraya taşıyacağız. Uluslararası mahkemeye de götüreceğiz. Maraş, 12 Eylül davasıyla birleştirilemediği için uluslararası mahkemeye taşınamadı. Cuntacıların tüm konuşmalarında ve yazılı metinlerinde Maraş geçer. Burada devleti mahkum ettirmek gerekiyor. Devletin kanlı elini ortaya çıkartacağız.”

Doğan, “Yeni katliamlara neden olacak şeyleri engelleyeceğiz. Amacımız bu, kitleleri de hazır tutmak lazım” diyerek, şöyle konuştu: “Zaman aşımı insanlık suçu kapsamında olmuyor. Şimdi 12 Eylül rejimi sanıkları yargılanıyor. Maraş’la da o gündemi mahkemeye taşımak istiyor arkadaşlarımız. İç hukuk yolları tüketilmedi. Mücadelemiz devam edecek. Uluslararası mahkemeye taşınacak.”

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2014, 09:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER