Metin Göktepe Ödülleri için başvurular başladı

Evrensel Gazetesi Muhabiri Metin Göktepe ve görevi başında yitirilen gazetecilerin anılarını yaşatmak, genç gazetecileri gerçeklere bağlı bir habercilik konusunda özendirmek amacıyla düzenlenen Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri için başvurular başladı.

Metin Göktepe Ödülleri için başvurular başladı
Evrensel Gazetesi Muhabiri Metin Göktepe ve görevi başında yitirilen gazetecilerin anılarını yaşatmak, genç gazetecileri gerçeklere bağlı bir habercilik konusunda özendirmek amacıyla düzenlenen Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri için başvurular başladı. İlki 1998 yılında verilen Metin Göktepe Gazetecilik Ödüllerinin bu yıl 17’incisi düzenleniyor.


Metin Göktepe Ödül Komitesi tarafından yapılan açıklamada  yarışmaya katılım şartları şöyle sıralandı: 

Yarışma, Haber (Gazete-TV), Fotoğraf ve Yerel Gazetecilik olmak üzere üç dalda düzenleniyor. Yarışmaya, 15 Mart 2013 ile 15 Mart 2014 tarihleri arasında yayımlanmış olan ürünler katılabiliyor. Yarışmaya katılacak ürünler, yazılı basında yayımlanmış olanlardan, 1 asıl, 15 fotokopi olarak, TV’de yayımlanmış olan ürünlerden ise 1 örnek CD (DVD formatında basılmış) gönderilmesi gerekiyor.  

Fotoğraf dalında yarışmaya katılacak olan adayların ise, 1 asıl 15 fotokopi olarak gönderecekleri fotoğraflarının arka yüzlerinin sol alt köşesine bir etiketle ürünün adını, çekildiği yer ve tarihini yazmaları gerekiyor. Gönderilen fotoğrafların en az 18x24 cm ebatlarında (renkli ya da siyah beyaz) olması gerekiyor. 

Kazananlara ödülleri Metin Göktepe’nin doğum günü olan 10 Nisan 2014 tarihinde düzenlenecek törenle verilecek.  

JURİDE KİMLER VAR?
Metin Göktepe Gazetecilik Ödüllerinde kazananları bu yıl şu isimlerden oluşan Jüri belirleyecek:

Ahu Özyurt, Belma Akçura, Celal Başlangıç, Elif Ilgaz, Elif Yılmaz, Fikret İlkiz, Göksel Göksu, Hüseyin Aykol, Kanat Atkaya, Mehmet Güç, Mete Çubukçu, Murat İnceoğlu, Muzaffer Özkurt, Nazım Alpman, Neşe Düzel. 

İLETİŞİM ADRESİ 
Yarışmaya katılacak adayların ürünlerini kısa öz geçmişleri ve bir fotoğrafları ile birlikte; Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri Silivrikapı Mahallesi Kuvayi Milliye Caddesi Çevre Tiyatrosu Sokağı Çaykara Palas Apt. No: 1/C (Evrensel Gazetesi) Kocamustafapaşa/İSTANBUL adresine, 21 Mart 2014 tarihine kadar göndermeleri gerekiyor. 

NEDEN GÖKTEPE ÖDÜLLERİ?

Metin Göktepe Ödülleri, Gazeteci Metin Göktepe’nin anısını yaşatmak, iletişim hak ve özgürlüğünü yaşama geçirmek, anlatım ve bilgi özgürlüğünü korumak, temel insan hak ve özgürlüklerini korumak, temel insan hak ve özgürlüklerindeki insan haklarını kamuoyuna haber yorum ve eleştiri ile duyurmak, haber peşinde koşan genç gazetecileri teşvik etmek , gazeteci görev ve sorumluluk bilincinin yerleştirilmesi çaba gösteren genç gazetecileri  desteklemek amacını taşıyor. 

Göktepe davasını izleyen gazeteciler, avukatlar ve Göktepe ailesinin girişimleri ile başlatılan ‘Metin Göktepe Gazetecilik Ödüllerinin ilki, davanın peşini bırakmayan tüm gazeteciler adına Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nail Güreli’ye verildi.

1999 Yılında, Haber dalında  birinciliği Nedim Şener aldı. Şener’in, Diyarbakır’da bindikleri trende, aç susuz 53 saat vagonda üst üste yolculuk yapan geçici fındık işçilerinin yaşadıklarını konu alan röportajı layık görülmüştü.

13 YILDA ONLARCA ÖDÜL VERİLDİ

2000 yılı Haber Ödülü: Hasan Dalgıç, Mustafa Özdemir (Milliyet) -  Minderden Morga  
2001 yılı  Haber Ödülü: Ahmet Şık - Yer Altındaki Katiller
2002 yılı Haber Ödülü : Faruk Balıkçı (DHA)- Korucular Terör Estiriyor
2003 yılı Haber Ödülü:  Mazlum Özdemir  (DİHA) - Tarlasına “ HADEP” Yazdı Başına Gelmeyen Kalmadı
2004 yılı Haber Ödülü:  Necdet Açan (Hürriyet) - Sosyatik Fişleme,  Hepsi Birer Güldünya
2005 yılı  Haber Ödülü (yazılı): Zülfikar Ali Aydın (Sabah) - Aileden Kiralık Çocuk Kapkaççı- Kazaktan Tanıdı
2006 yılı Haber Ödülü (yazılı): H. Lube Ayar (Milliyet)- Garip Tahliye Dayak Skandalı  
2007 yılı Haber Ödülü (yazılı): Ahmet Şık (Nokta) Yeni Andıç Ortadoğu’da Savaş
2008 yılı Haber Ödülü (yazılı):  Sadık Güleç (SABAH) Esir Kampı değil, Tuzla 
2009 yılı Haber Ödülü (yazılı): Gökçer Tahincioğlu  (Milliyet) / Herkesin haberleşmesi izleniyor - Kemal Göktaş (Vatan) / Biri Bizi Gözetliyor 
2010 yılı Haber Ödülü (yazılı):  Melik Duvaklı Buğday (Zaman) - Samatya’ya Gitti, Kemikleri 14 Yıl Sonra Bulundu  
2011 yılı Haber Ödülü (yazılı): Kemal Göktaş (Vatan) - AİHM’de Vahim Savunma 
2012 yılı Haber Ödülü (yazılı):  Zeynep Kuriş (DİHA)  -Pozantı Cezaevinde cinsel istismar iddiası 
2013 yılı Haber Ödülü (yazılı): Arif Balkan (Milliyet) - İcralık Eden Dayanışma / Evrensel

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2014, 17:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER