MLKP savaşçısı Eylem Deniz Kobani direnişinde yaşamını yitirdi

MLKP savaşçısı Eylem Deniz/Sarya Özgür, kod adlı Sibel Bulut, Kobanê direnişinde yaşamını yitirdi. Bir açıklama yapan MLKP, "Sarya yoldaşın silahı, şimdi yoldaşlarının elinde ve zafere kadar susmayacak" açıklaması yaptı.

MLKP savaşçısı Eylem Deniz Kobani direnişinde yaşamını yitirdi

Marksist Leninist Komünist Parti (MLKP) Rojava, savaşçısı Sibel Bulut (Sarya Özgür/Eylem Deniz), DAİŞ çetesinin saldırdığı Kobanê'nin güney cephesinde yaşamını yitirdiğini açıkladı. Kobanê savunmasında yer alan Bulut'un, 12 Aralık günü YPG/YPJ güçlerinin IŞİD çetesine yönelik eylemi esnasında yaşamını yitirdiği öğrenildi.

Bir açıklama yapan MLKP Rojava, Bulut’un 12 Aralık 2014 tarihinde bir eylem sırasında yaşamını yitirdiğini belirtti.

“Sarya yoldaşın, 1986 yılında Dersim'de başlayan yaşam serüveni, mücadelenin farklı alanlarında sürdürdüğü devrimci pratiklerin ardından, Kobanê'de ölümsüzlük mertebesine yükseldi” diyen MLKP, açıklamasında şunlara yer verildi: “Partimizin ‘Bu devrime katılın. Bu devrimi savunun. Kobanê'nin çağrısına ses verin. Hemen şimdi harekete geçin’ çağrısına ilk ses verenlerden biri olarak Sarya yoldaşımız, bulunduğu Cizire kantonundan, Kobanê'ye geçmişti.

‘Kobanê'nin yanında olmak, her onurlu insanın görevidir, vicdan sahibi olan herkes, bu savaşta, Kobanê halkının yanında yer almalıdır. Bir komünist olarak ben bu haklı kavganın tam ortasında olmalıyım’ diyerek cephe gönüllüsü olan Sarya yoldaşımız, 16 Ekim 2014 tarihinden beri Kobanê cephesinde bulunuyordu!”

Bulut’un Kobanê barikatlarında devrimi savunduğunu da belirten MLKP Rojava, “Partimizin bayrağını dalgalandırdı. Tıpkı, şehit Serkan ve şehit Paramaz yoldaşları gibi, O da, büyük ve haklı bir davanın neferiydi. Şehit Arin Mirxanlar gibi Yaseminler, Güneşler gibi feda kuşağının kadın temsilcilerindendi.

Onlar, can bedeli eylemleriyle bize hem onurlu bir miras hem de, zafere kadar taşıyacağımız silahlarını bıraktılar. Onlar, onur ve özgürlükten daha değerli hiç bir şeyin olmadığını kahramanca tüm dünyaya gösterdiler. Onlar, omuz omuza direnen MLKP, YPG ve YPJ savaşçıları olarak, ev ev, sokak sokak, savaşı büyüttüler, Kobanê’yi zafer ilanının eşiğine getirdiler. Belki Sarya yoldaşımız zafer halaylarına katılamayacak ancak, onun izinden yürüyenler, özgürlük şarkılarını onun için de, söyleyecekler. Onun sıkı sıkı sarıldığı onur ve özgürlük nişanesi olan parti bayrağı asla yere düşmeyecek. Zaferi müjdeleyen silah sesleri arasında onun bıraktığı da olacak. Çünkü o silah şimdi yoldaşlarının elinde ve zafere kadar da susmayacak.

Sarya yoldaşa ve tüm şehitlerimize layık olarak, devrim yangınını bölgemizin ve dünyanın dört bir yanına taşımak onur görevimiz ve sözümüzdür. Ne pahasına olursa olsun bu sözü tutacağız.

Başta komünist kadınlar olmak üzere, özgürlükten ve onurdan yana olan tüm kadınları Sarya yoldaşın çağrısına yanıt vererek, Kobanê’nin zafer yürüyüşüne katılmaya çağırıyoruz” denildi.

MLKP açıklamasında Bulut’un kimlik bilgileri de paylaştı.

18 Kasım 1986 yılında Dersim doğumlu Sarya/Eylem Deniz kod adlı Sibel Bulut 12 Aralık 2014’te Kobanê direnişinde yaşamını yitirdi.

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2014, 09:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER