Öcalan: İmralı'daki görüşme trafiği hızlanmalı

PKK lideri Öcalan, İmralı'daki görüşme trafiğinin hızlanmasını isteyerek, öneri ve çalışmalarını koordine edecek düzenlemelerin oluşması gerektiğini belirtti.

Öcalan: İmralı'daki görüşme trafiği hızlanmalı
PKK lideri Öcalan, İmralı'daki görüşme trafiğinin hızlanmasını isteyerek, öneri ve çalışmalarını koordine edecek düzenlemelerin oluşması gerektiğini belirtti. Öcalan, Talabani ve Barzani'ye de Ulusal Kongre ve ulusal birlik için mesaj gönderdi.


'SON GELİŞMELER KONGRE VE BİRLİĞİN ACİLİYETİNİ GÖSTERDİ'

ANF'ye konuşan HDP İstanbul Milletvekili ve Eş Genel Başkan Yardımcısı Sırrı Süreyya Önder, PKK lideri Abdullah Öcalan ile 3,5 saatlik bir görüşme yaptıklarını bildirirken, Öcalan'ın moral ve sağlığının da iyi durumda olduğunu ifade etti.

Önder, Öcalan'ın, geçirdiği beyin kanaması nedeniyle Aralık 2012’den bu yana tedavi gören Irak Cumhurbaşkanı ve YNK lideri Celal Talabani ve Federal Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesut Barzani'ye mesaj gönderdiğini açıkladı.

"Sayın Öcalan Celal Talabani ve Barzani'ye özel mesaj yazdı. Talabani'ye yazdığı mesajına sağlığıyla ilgili başladığını söyledi. 'Sağlığının iyiye doğru gittiği haberini almaktan mutluluk duydum' dedi. İki mesajında da son gelişmelerin Kürt Ulusal Kongresi ve ulusal birliğin aciliyetini ortaya çıkardığını vurguladığını ve bu konudaki çabaların bir an önce sonuca ulaştırılmasını istediğini belirtti."

'KOORDİNE İÇİN YAPISAL VE FİZİKSEL DÜZENLEMELER GEREKLİ'

Önder, Öcalan'ın İmralı'daki görüşme trafiğinin hızlanmasını istediğini de aktardı: "Sayın Öcalan İzleme Kurulu ve komisyonların dışında, kendisinin görüşme trafiğinin hızlanmasını istedi. 'Bütün bu komisyonlara dönük çalışmayı sağlıklı yürütebilmemin koşullarının ve koordinasyonunun sağlanması aynı ölçüde elzemdir' dedi. Komisyonların çalışmalarına dönük öneri ve çalışmalarını koordine edecek gerekli yapısal ve fiziksel düzenlemelerin oluşması gerektiğine işaret etti."

Önder, Öcalan'ın müzakere çerçeve yasası için destek ve önerilerini sunanlara teşekkür ettiğini ve hükümetin de bu yasaya uygun düzenleme ve pratik uygulamalara başlaması gerektiğini söylediğini aktardı. 

'SAVUNMA HAKKINI KULLANMADA TAVİZSİZ DAVRANIRIZ'

Öcalan'ın Rojava ve Kobanê'ye dönük saldırılara öfkeli olduğunu ve "Başta halkımızı gençlerimiz ve kurumlarımız olmak üzere bütün demokratik güçleri bu ölüm çetelerine karşı ulusal onurumuz için seferber olmaya çağırıyorum" dediğini açıkladı.

Öcalan'ın, çetelere imkan tanıyanları da eleştirirken, "Savunma hakkımızı kullanmada kesinlikle tavizsiz davranacağımız herkes tarafından önemle bilinmelidir" uyarısında bulunduğu öğrenildi. 

Sırrı Süreyya Önder ile Leyla Zana önümüzdeki günlerde Öcalan'ın mesajlarını iletmek için bazı ziyaretlerde bulunacak. / anf

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2014, 10:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER