Öcalan'ın yeniden yargılanması için AİHM'e başvuru yapıldı

Anayasa Mahkemesi'nin PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın yeniden yargılanmasını reddetmesi üzerine avukatlar dosyayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne götürdü.

Öcalan'ın yeniden yargılanması için AİHM'e başvuru yapıldı
 PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın yeniden yargılanması için avukatları tarafından Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) yapılan başvuru reddedildi. Başvurunun reddedilmesi üzerine Öcalan'ın avukatları, dosyayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) götürdü.

Yasası çıktı ama işlemedi 

Öcalan'ın avukatlığını üstlenen Asrın Hukuk Bürosu avukatlarından Cengiz Yürekli, 2013 yılında çıkartılan 4'üncü Yargı Paketi içinde yer alan 6459 sayılı Yasa kapsamında yeniden yargılama başvurusu yaptıklarını belirtti. İtiraz merciinin reddetmesi üzerine Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) götürdüklerini söyleyen Yürekli, "AYM de reddedince iç hukuktaki süreç tamamlandı. Bu nedenle 6 Haziran 2016 tarihinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) dosyayı taşıma zarureti doğdu. Biz de Öcalan'ın yeniden yargılanması için AİHM'e başvuru da bulunduk" dedi. 

AİHM Türkiye'yi mahkum etti

Öcalan'ın 1999 yılındaki yargılanmasının hukuka aykırı olduğunun altına çizen Yürekli, bu süreçle ilgili AİHM'in 2003 ve 2005 yılında aldığı kararla ihlal tespiti yaptığını ve Türkiye'yi mahkum ettiğini hatırlattı. Yürekli, AİHM'in ihlal tespitlerini ise şöyle sıraladı: "Öcalan'ın gereğinden fazla gözaltında tutulduğu, bu süreçte hukuk yollarının tıkanması, avukatlarıyla görüşmelerinin engellenmesi, avukatlarının ve kendisinin dosyasına ulaşmasının engellenmesi gibi sebeplerle ayrıca askeri bir mahkemede tarafsız ve bağımsız olmayan bir mahkemede yargılanmasından dolayı ihlal kararı verdi. Bunun da telafisinin tek yolu, Öcalan'ın adil bir şekilde bağımsız ve tarafsız bir mahkemede savunma hakkı tesis edilerek, yeniden yargılanması gerekiyor."
Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2016, 10:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER