OHAL kapsamında yargı tedbirleri Resmi Gazete'de

OHAL kapsamında çıkarılan kararname ile deprem bölgesinde; yargı alanında dava açma, icra takibi, başvuru, şikayet, itiraz gibi süreler, 6 Şubat'tan itibaren 6 Nisan'a kadar durduruldu.

OHAL kapsamında yargı tedbirleri Resmi Gazete'de

'OHAL Kapsamında Yargı Alanında Alınan Tedbirlere İlişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi' Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı. Buna göre, Cumhurbaşkanı Kararı ile olağanüstü hal ilan edilen illerde; yargı alanında hak kayıplarının önlenmesi amacıyla dava açma, icra takibi başlatma, başvuru, şikayet, itiraz, ihtar, bildirim, ibraz ve zamanaşımı süreleri, hak düşürücü süreler ve zorunlu idari başvuru süreleri de dahil olmak üzere bir hakkın doğumu, kullanımı veya sona ermesine ilişkin tüm süreler 6 Şubat'tan itibaren 6 Nisan 2023'e kadar durduruldu.

OHAL ilan edilen yerlerde bulunan mahkemeler tarafından düzenlenen yakalama emri üzerine yakalanan kişinin en geç 24 saat içinde yetkili hakim veya mahkeme önüne çıkarılamaması ve sesli, görüntülü iletişim sisteminin kullanılamaması durumunda bu kişinin yakalandığı yer sulh ceza hakimi veya mahkemesi tarafından sorgusu yapılacak veya ifadesi alınacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER