Okmeydanı saldırısı Amed'de kınandı

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve 20 sivil toplum kuruluşu tarafından Okmeydanı'nda iki kişinin hayatını kaybettiği olayların protesto edilmesi amacıyla düzenlenen yürüyüşe polis izin vermeyince gerginlik yaşandı.

Okmeydanı saldırısı Amed'de kınandı
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve 20 sivil toplum kuruluşu tarafından Okmeydanı'nda iki kişinin hayatını kaybettiği olayların protesto edilmesi amacıyla düzenlenen yürüyüşe polis izin vermeyince gerginlik yaşandı. Yapılan görüşmeler sonrasında yürüyüşe izin verildi. Yürüyüş sonrası açıklama yapan Pir Sultan Derneği Başkanı Cafer Koluman, Gezi eylemlerinde katledilenlerin hepsinin Alevi olmasının tesadüf olmadığını söyledi.


Amed Pir Sultan Abdal Derneği'nce Okmeydanı'nda çıkan olaylarda iki kişinin hayatını kaybetmesini protesto etmek amacıyla yürüyüş düzenlendi. Ofis semtinden başlayacak yürüyüş için polis geniş güvenlik önlemleri aldı. Protesto öncesi kalabalık grubun yanına gelen polis yetkilisi, valilikten izin alınmadığı gerekçesiyle yürüyüşe izin verilmeyeceğini söyledi.

Polis Müdürü ile konuşan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı Avukat Cafer Koluman, Okmeydanı'nda iki Alevi'nin katledildiğini ve bunun için yürüyüş yapmakta ısrarlı olduklarını belirtti. Bunun üzerine Emniyet Müdürü Akın Karatay, Dernek Başkanına hitaben, 'Kim katletti?' diye sordu.

Koluman'ın, 'Sizin meslektaşlarınız katletti' demesi üzerine polis müdürü ise,  "Avukat bey yargısız infaz yapıyorsunuz" karşılığını verdi. Yapılan görüşmelerin ardından polis, yürüyüşe izin verilmeyeceğini ses yayın aracından kalabalığa duyurdu.

Bunun üzerine grup yürüyüşe geçince, çevik kuvvet tarafından önleri kesildi. Grubun yürüyüşte ısrar etmesi üzerine kısa süren bir arbede yaşandı.

Yaşanan gerginliğin ardından çevik kuvvet ekipleri kalabalığın etrafını sararak, güvenlik kordonu oluşturdu. Bu sırada toplanan kalabalık sık sık, "Polis simit sat onuruna sahip çık" sloganı attı.

Yapılan görüşmelerin ardından grubun Koşuyolu Parkı'na kadar yürüyerek basın açıklaması yapmasına izin verildi. Yürüyüş sırasında sık sık Türkçe ve Kürtçe olarak "Yaşasın halkların kardeşliği", "Katil devlet hesap verecek" sloganı atıldı.

'GEZİ'DE KATLEDİLENLERİN HEPSİNİN ALEVİ OLMASI TESADÜF DEĞİL'

Grubun yürüyerek Koşuyolu Parkı'na gelmesinin ardından 20 sivil toplum örgütü ve siyasi parti adına Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı Avukat Cafer Koluman tarafından bir açıklama yapıldı. Okmeydanı Cemevi'ne yapılan saldırının kabul edilemez olduğunu belirten Koluman, "Bu saldırı Aleviler'in ibadethanesi olan Cemevlerine tahammülsüzlük ve saygısızlıktır. Cenaze hazırlıkları sırasında Uğur Kurt canımızın katledilmesi bilinçlidir. Gezi başkaldırısı sırasında kaybettiğimiz canların tümünün Alevi olması tesadüf değildir. Aleviler bu oyunların ve karanlığın farkındadır. Aleviler, bu ülkenin barışı ve huzuru için vardır. Aleviler ortak vatanda, kardeşçe bir yaşam istemektedir. Buna karşılık devlet ve hükümet bölücülük yapıyor, çatışma istiyor ve cinayet işliyor. Hükümeti ve sistemi uyarıyoruz. Elinizi Aleviler'in üstünden çekin. Bugün Kürdistan'dan, Amed'den AKP hükümetine sesleniyoruz. Siz bir yakarsınız biz bin oluruz" dedi. / anf

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2014, 14:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER