Özgür Gündem'e 108 gazeteciden destek

Özgür Gündem’e yapılan baskılara karşı gazeteciler dayanışmaya çağırıyor

Özgür Gündem'e 108 gazeteciden destek
Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Erol Önderoğlu ve Ahmet Nesin’in tutuklanmasının ardından "Biz de Özgür Gündem Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği'ne adayız" diyerek imza toplayan 108 gazetecinin ismi Özgür Gündem'e teslim edildi.

Baskı ve soruşturmaların hedefinde olan Özgür Gündem Gazetesi ile dayanışmak amacıyla gazeteci, yazar ve aydınların başlatmış olduğu "Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği" kampanyasına destek veren Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu ve yazar Ahmet Nesin'in dün tutuklanmasının ardından Özgür Gündem ile dayanışma ağı büyüyor.

3 genel yayın yönetmeninin tutuklanmasının ardından Özgür Gündem Gazetesi ile dayanışmak için bir grup gazeteci başlattıkları imza kampanyasına ilişkin Özgür Gündem Gazetesi'nde basın açıklaması gerçekleştirdi.

'BİZ DE NÖBETÇİ YAYIN YÖNETMENLİĞİNE ADAYIZ'

Dün geceden bu yana 108 imza topladıklarını ve bu kampanyanın devam ettiğini söyleyen ETHA Muhabiri Arzu Demir, "Biz bu günden itibaren Özgür Gündem Gazetesi'nin Genel Yayın Yönetmenliği'ne aday gazetecileriz" ifadelerini kullandı.

Özgür Gündem ile dayanışmaya devam edeceklerini belirten Demir, gazeteye birçok soruşturmanın açıldığını, bu da yetmezmiş gibi genel yayın yönetmenliğini üstlenenlere de soruşturma açıldığını ifade etti.

Tutuklanan 3 genel yayın yönetmenin derhal serbest bırakılması gerektiğini vurgulayan Demir, "Gazetecilik suç değildir ve basın özgürlüğü herkese lazım şiarı ile Özgür Gündem'in genel yayın yönetmenliğini üstlenmeye hazırız" dedi.

'DAYANIŞMAYI BÜYÜTELİM'

Bu tür baskıların toplumsal dayanışma ile kırılabileceğinin altını çizen Özgür Gündem Gazetesi Editörü Zana Kaya da, dayanışmayı daha da büyütmek gerektiğini söyledi.

Bu tür baskıların amacının dayanışmayı kırmak olduğunu belirten Cumhuriyet Gazetesi yazarı Ayşe Yıldırım, "Bugün burada gördüğümüz gibi bunu başaramadılar. Bu dayanışmayı daha da büyüteceğiz. Bizler bugün buradayız ve yayın yönetmenliğini üstleneceğiz. Bunun için elimize kelepçe vurulacaksa o karara saygı duymayız ama o kelepçeyi taşımaktan onur duyarız" diye belirtti.

'GAZETECİLİK KELEPÇELENEMEZ'

3 genel yayın yönetmeninin tutuklanmasına ilişkin düşüncelerini belirten Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Yetvart Danzikyan ise, "İktidarın bu süreci nasıl bir baskı rejimine doğru götürdüğünü gösteriyor bize. Biz gazetecilik kelepçelenemez diyoruz ve bunun için buradayız" diye konuştu.

'KENETLENEREK BÜYÜYECEĞİZ'

Hedef alınarak gazetecilerin çalışmalarına bir saldırı olduğunu söyleyen Özgür Gazeteciler Cemiyeti Eş Başkanı Hakkı Boltan, "Arkadaşlarımız zor koşullarda gazetecilik yapıyorlar" diyerek, kenetlenip sahip çıkarak dayanışma ağını daha da büyüteceklerini kaydetti.

108 NÖBETÇİ YAYIN YÖNETMENİ

Açıklamanın ardından toplanan 108 imza Özgür Gündem Gazetesi'ne teslim edildi.

Özgür Gündem ile dayanışmak amacıyla başlatılan kampanyaya imza atan isimler şöyle:

Ahmet Tulgar, Abdullah Demirbaş, Abraham Kader, Ahmet Oğuz Sözeri, Akın Olgun, Altan Sancar, Aram Duran, Arzu Demir, Arzu Yıldız, Aslı Sözbilir, Aydan Öz, Aydın Bodur, Ayşe Yıldırım, Ayşegül Doğan, Bahadır Akdeniz, Barkın Karslı, Bülent Mumay, Çağdaş Kaplan, Can Soyer, Canan Coşkun, Cansu Pişkin, Celal Başlangıç, Cem Bahtiyar, Cemal Taşdan, Cengiz Çandar, Ceren Sözeri, Çetin Yılmaz, Ceyda Karan, Demet Yılan, Elif İnce, Emel Gülcan, Emrah Temizkan, Emrah Yusufoğlu, Ender İmrek, Ercan Coşkun, Ergun Babahan, Esra Yalazgan, Evrim Kurdoğlu, Fatih Aça, Fatih Polat, Fehim Işık, Ferat Mehmetoğlu, Ferhat Tunç, Feyzi Polat, Fırat Yeşilçınar, Gökhan Biçici, Gülistan Aydoğdu, Guliz Vural, Gülşen İşeri, Günnur İlhan, Hasan Hüseyin Tahmaz, Hakkı Özdal, Halime Aktürk, Hamit Işık, Harun Kurum, Hasan Cemal, Hatice Altınışık, Hayko Bağdat, Hülya İmak, Hülya Yılmaz, İlkan Akgül, İmre Azem, İnci Hekimoğlu, İshak Karakaş, Kamil Maman, Karin Karakaşlı, Murat Kaspar, Mehmet Uçar, Mehveş Evin, Meriç Şenyüz, Metin Yüzgüleç, Murat Sabuncu, Mustafa İşitmez, Nermin Pınar Erdoğan, Nevin Sungur, Nilgün Yılmaz, Nur Banu Kocaaslan, Nur Sürer, Önder Öner, Onur Öncü, Onur Yılmaz, Onurkan Avcı, Özlem Akcan, Özlem Dalkıran, Pelin Cengiz, Rawin Stêrk, Reyan Tuvi, Şafak Timur, Said Sefa, Sami Menteş, Şamil Altan, Selda Manduz, Semra Çelebi, Sevgim Denizaltı, Şirin İnci, Süleyman Arıoğlu, Suzan Demir, Tuğba Tekerek, Tülay Tümen, Tunç Toker, Tunca Öğreten, Ümit Kıvanç, Vecdi Erbay, Yavuz Baydar, Yeşim Numan, Yetvart Danzikyan, Yusuf Nazım, Pınar Öğünç.

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2016, 13:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER