Paris Saldırılarında Gözaltında Kimse Kalmadı

Paris'teki saldırılarla ilgili gözaltında kimse kalmadı. Koşer market saldırganı Coulibaly'nin sevgilisi Hayat Boumeddiene'nin ise telefonundan en son 8 Ocak'ta Akçakale'de sinyal alındığı belirtiliyor.

Paris Saldırılarında Gözaltında Kimse Kalmadı
 Fransa'nın başkenti Paris'teki saldırılarla ilgili gözaltına alınan beş kişi serbest bırakıldı.

Paris savcılığından yapılan açıklamada, Charlie Hebdo gazetesine yönelik 12 kişinin öldüğü saldırı, bir kadın polisin öldürüldüğü olay, koşer market baskını ve dört rehinenin öldüğü matbaa saldırısının ardından gözaltına alınan beş kişi dün gece serbest bırakıldı.

Bu durumda saldırılarla ilgili gözaltında başka şüpheli kalmadı.

17 kişinin öldüğü saldırıların failleri Said ve Cherif Kouachi kardeşler ile Amedy Coulibaly polis tarafından yapılan eş zamanlı operasyonlarda öldürülmüştü. Saldırganların bazı yakınları ise polis tarafından sorgulanmak üzere gözaltına alınmıştı.

Koşer market saldırganı Coulibaly'nin sevgilisi Hayat Boumeddiene ise halen aranıyor. 

Son sinyal Akçakale'den alınmış

2 Ocak’ta Türkiye’ye geldiği belirtilen 26 yaşındaki Boumeddiene’in şimdi ise Suriye’de olduğu düşünülüyor.

Umut Tütüncü'nün Habertürk gazetesinde yer alan haberine göre, Türkiye istihbaratı, 2 Ocak 2015’te İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı’na geldiğinde, Boumeddienne'in yanında Mehdi Sabry Belhoucıne (23) adlı bir Fransız vatandaşı olduğunu tespit etti. 

Yabancı savaşçıların Suriye ve Irak’a geçişlerinin önlenmesi için havaalanları ve gümrük kapılarında kurulan Risk Analiz Merkezi görevlileri, Boumeddienne ve Belhoucıne’in hareketlerinden şüphelendi. MİT tarafından takibe alınan ikili Kadıköy’de bir otelde konakladı ve 3 Ocak’ta otelden ayrıldı.

Haklarında Fransa istihbaratı tarafından paylaşılan herhangi bir bilgi bulunmayan ikili İstanbul’da turist gibi dolaştı, üçüncü bir kişi ile herhangi bir temasları olmadı. Bunun üzerine MİT şüphe duyduğu ikilinin takibini bıraktı. Ancak şüpheliler 9 Ocak tarihli Madrid’e dönüş biletlerini kullanmadı. 

Fransa’daki saldırılarının ardından medyadaki haberlerden hareketle Emniyet Genel Müdürlüğü inceleme başlattı. MİT, Boumeddienne ve Belhoucıne ile ilgili takibin detaylarını Fransız istihbaratına aktardı. Telefonu takibe alınan Hayat’ın 4 Ocak’ta Urfa’ya geçtiği belirlendi. 

Telefondan son sinyal ise 8 Ocak’ta Akçakale baz istasyonundan alındı. MİT, Türkiye’ye girişlerinde çekilen fotoğraflarını Fransız istihbaratına gönderdiği ikilinin, Suriye’ye yasa dışı yollarla geçmiş olabileceği değerlendirmesinde bulundu. Boumeddienne ve Belhoucıne’in sınırı geçerek Suriye'de IŞİD kontrolündeki bir bölgeye gittikleri tahmin ediliyor. / Bianet

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2015, 13:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER