Prof. Dr. Naci Görür'den Yüksekova depremi açıklaması: Heyelanlar da gelişebilir

Yüksekova'da yaşanan depremin ardından açıklama yapan Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür: "Bitlis-Zagros bindirme kuşağında hareketlenmeler olabilir. Hakkari ‘de bu depremler sonucu çeşitli yerlerde heyelanlar da gelişebilir" dedi.

Prof. Dr. Naci Görür'den Yüksekova depremi açıklaması: Heyelanlar da gelişebilir

Yüksekova'da yaşanan 4.5 şiddetindeki depremle ilgili uzmanlardan açıklamalar gelmeye başladı. Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür sosyal medya hesabından ilçede yaşanan sarsıntılarla ilgili açıklama yaptı. 

Görür yaptığı açıklamada, "Yazılı - Yüksekova Hakkari’de 4,7 ve ardından da 4,6 artçı deprem oldu. Depremler muhtemelen Bitlis - Zagros Bindirme kuşağının içerisinde. Bu bölgede depremin olması mümkün çünkü Arap Levhası kuzeye doğru hareket ederk Doğu Anadolu’yu sıkıştırdı. Dolayısıyla Bitlis-Zagros bindirme kuşağında hareketlenmeler olabilir. Hakkari ‘de bu depremler sonucu çeşitli yerlerde heyelanlar da gelişebilir. Hakkari’de ulaşım yolları çok sınırlı olduğu için olası bir acil müdahalede alternatif yolların yapılması çok önemlidir. Geçmiş olsun" ifadelerine yer verdi. 

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2024, 01:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER