Rus titanı Türkiye'de 30 bin kişiyi dolandırdı

Mega Holdings, Coinspace, Epitelyum, Kairos ve şimdi de Rus titanı MMM. Rus titan zinciri olarak bilinen MMM, Türkiye’de on binlerce insanı mağdur etti.

Rus titanı Türkiye'de 30 bin kişiyi dolandırdı
Bir ayda yüzde 50 kazanç vaadine kapılan yaklaşık 30 bin kişi Rus dolandırıcılara tüm birikimlerini kaptırdı. 6 bin lira yatıran da oldu 600 bin lira da... Rus titanı MMM, mağdurlara yardım için toplanan 900 bin lirayı da kasasına attı.

Mega Holdings, Coinspace, Epitelyum, Kairos ve şimdi de Rus titanı MMM. Rus titan zinciri olarak bilinen MMM, Türkiye’de on binlerce insanı mağdur etti. ‘Bir ayda yüzde 50 kazanç’ vaat eden Rus titanı MMM, saadet zinciri sistemini ‘birbirne yardım eden sıradan insanlar’ ve ‘evrensel yardımlaşma fonu’ olarak tanımlıyor.


MMM Asya ve Afrika ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’de de kısa zamanda on binlerce kullanıcıya ulaştı. Türkiye’deki faaliyetlerine 2015’in Ekim ayında başlayan MMM, önce yüzde 30 daha sonraki zamanlarda ise yüzde 50 fazla para kazanma vaat etti.

Türkiye’de şu an bu sisteme girerek parasını kaptıran insanların tahminen 30 bin kişi olduğu düşünülüyor. Bunların arasında sisteme 6 bin lira da 600 bin lira yatıran da var.

Bunların yanında her saadet zinciri sisteminde olduğu gibi evini, arabasını satan insanlar ve ailesi dağılanlar da bulunuyor. Kaptırılan para ise milyonlarla ifade ediliyor.

OLUMSUZ YORUMLARI YOK EDİYORLAR

Mağdurların bir çoğu, sisteme girmeden önce araştırma yaptıklarını ancak MMM ile ilgili olumsuz hiçbir haber veya makaleye rastlamadıklarını söyledi. Hatta sisteme 50 bin lirasını kaptırdığını belirten G.Y. isimli bir kişi, MMM’in olumsuz yorumları yok eden bir hacker takımının olduğunu öne sürdü.

HAZİRANDA PARALAR SIFIRLANDI

Ancak geçen haziran ayında, internet sitesi üzerinden sisteme girenler neye uğradığını şaşırdı. ‘Maalesef yeniden başlatma moduna geçildiğini duyurmak zorundayız’ cümlesiyle başlayan mesajda, özetle vaat edilen paraların sıfırlandığı ve binlerce kişinin parasının buhar olduğu görüldü. Kullanıcılar, yatırdıkları ana para hesaplarında görünmesine rağmen çekememekten şikayetçi.

Bunun yanı sıra mağdur olan insanlar için danışman/yöneticiler arasında yaklaşık 900 bin liralık para toplandı. Ve bu yardım talebi de MMM Türkiye’nin internet sitesinden yayınlandı. Ancak yardım paralarının toplandığı hesabın da Ruslara ait olduğu ortaya çıktı. O para da buhar oldu.  Ödeme yapılacağı söylenmesine rağmen henüz atılmış bir adım da yok.

RUSLARI DA DOLANDIRMIŞTI

Sergey Mavrodi… Sadece Türkiye’de değil geçmişte başta Rusya’da olmak üzere milyonlarca insanı mağdur eden çok tanıdık bir isim. Rusya’yı matematik olimpiyatlarında temsil ederek dereceye giren piramit Mavrodi, 90’lı yıllarda Rusya’da milyonlarca kişiyi kandırarak saadet zinciri kurdu.

100 yatırana 1000 vaat eden Mavrodi, milyonlarca kişiden para topladı ancak bir süre sonra ödemeler durdu ve sistem battı. Rusya’da patlak veren borsa skandalı yüzünden milyonlarca kişi mağdur oldu. Ekonomik krizdeyken ellerindeki parayı dönemin borsa kralı Sergei Mavrodi’ye kaptıran halk hükümeti suçlamıştı. Dönemin Rusya Maliye Bakanı’nın, MMM’in kayıtlarını yetkili makamlara göstermediğini söylemesi üzerine, milyonlarca Rus vatandaşı paralarını alabilmek için bürolara hücum etmişti. Ancak MMM’in halkın parasını geri ödeyecek kaynakları olmadığı anlaşılmıştı.

Yüksek faiz vaadiyle halktan milyonlarca ruble toplayan MMM, topladığı paraları geri ödeyemedi ve Sergei Mavrodi’nin villasını komandolar bastı. 1994 yılında o dönem bankerlik şirketi olarak anılan MMM’in Başkanı olan Sergey Mavrodi, vergi kaçırmak suçundan hapse girmişti. Yaklaşık iki ay tutuklu kalan Mavrodi serbest bırakılmıştı.

RUSLAR SOKAĞA DÖKÜLMÜŞTÜ

Mavrodi’nin tutuklanmasının ardından Ruslar ‘insan hakları çiğneniyor’ diyerek sokaklara dökülmüştü.  Mavrodi, hapishane çıkışında yaptığı açıklamada kendisini tutuklayanlardan intikam almak için milletvekili adayı olduğunu duyurmuştu. Ancak işler istediği gibi gitmedi. 1997 yılında MMM 1,5 milyar dolar batıkla iflas bayrağı çekti. Milletvekili seçilen Sergey Mavrodi’nin dokunulmazlığı kaldırıldı. Yurtdışına kaçan Mavrodi, 2003’te yakalandı. 4.5 yıl hapis cezası verildi.

MAVRODİ İNTERNETİ KEŞFETTİ 

2007’de hapisten çıkan Mavrodi, 2011 yılında ise internetin gücünü keşfetti ve bu kez MMM’i internet üzerinden kullanıma açtı. Ve milyonlarca insanı ‘finansal yardım ağı’ ‘evrensel yardımlaşma fonu’ ve yüksek faiz vaadiyle kandırmaya devam etti. (Kaynak: Dinçer Gökçe/Kazım Ataer/Hürriyet)

Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2017, 16:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER