Sanatçı Ferhat Tunç Kobani'ye geçti

Ferhat Tunç, Kobani’ye geçerek, Kanton Eş Başkanı Enver Muslim görüştü.

Sanatçı Ferhat Tunç Kobani'ye geçti

Sanatçı Ferhat Tunç ve beraberindeki bir grup, Mürşitpınar Sınır Kapısı’ndan Kobani’ye geçerek Kobani Kantonu Eş Başkanı Enver Muslim ile görüştü.

Muslim ile görüşen Tunç, Kobani’de süren direnişin insanlığa Ortadoğu ile sınırlı kalmayan bir umut saçtığını ifade etti.

“Dünya devletleri direnişin etkisi sebebiyle istemese de sürece dahil oldu ve DAİŞ kurulan Koalisyonun da hedefi oldu. Dünya halkları ise Kobanİ ile evrensel bir dayanışmayla bütünleşti.

“Türk devleti Ortadoğu’daki Kürt politikası ve Kobani-Rojava’ya yönelik IŞİD’i aklayan ve hatta iddialara göre destekleyen konumu nedeniyle, sadece Kürtlerin kazanımlarını değil; bir bütün olarak demokrasiyi de hedef almış oluyor.

“Kürtlerin Ortadoğu’daki mevcut rolünü dikkate almayan hiçbir gücün başarı şansı bulunmuyor. AKP hükümeti bu ciddiyetle meseleye yaklaşmak durumundadır”

Müslim: Bu durum insani değildir

Kobani Kantonu Eş Başkanı Enver Müslim de insani yardım koridorunun hala açılmamasından kaynaklı yaşanan bazı sıkıntılar olduğunu belirtti.

“Sergilenen bu tutum insani değildir. Kürt sanatçı, yazar ve aydınların gelip burada direnişe ve yaşama tanıklık etmeleri önemlidir. Burada şahit olduklarını gidip dünyaya yansıtıyorlar.” / İMC

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2015, 22:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER