Siirt'te Şengalli kadınlar için dikiş atölyesi kuruldu

DAİŞ çetelerinin saldırıları nedeniyle topraklarından göç ederek Siirt'e gelen ve Dudêran Şengal Kampı'na yerleştirilen Êzidi kadınlara yönelik sürdürülen sosyal ve psikolojik rehabilitasyon çalışmaları kapsamında biçki-dikiş ve çamaşır atölyelerinin açılışları yapıldı.

Siirt'te Şengalli kadınlar için dikiş atölyesi kuruldu
DAİŞ çetelerinin saldırıları nedeniyle topraklarından göç ederek Siirt'e gelen ve Dudêran Şengal Kampı'na yerleştirilen Êzidi kadınlara yönelik sürdürülen sosyal ve psikolojik rehabilitasyon çalışmaları kapsamında biçki-dikiş ve çamaşır atölyelerinin açılışları yapıldı.


Açılışlara Siirt Belediye Eş Başkanları Belkiza Beştaş Epözdemir, Tuncer Bakırhan, atöylerin kurulmasında katkıda bulunan hayırseverler, il genel ve belediye meclis üyelerinin yanı sıra kamptaki kadınlar katıldı. Açılış kurdeleleri Siirt belediye Eş Başkanları Belkiza Beştaş Epözdemir, Tuncer Bakırhan ve Êzidi kadınlar tarafından kesildi. Êzidi kadınların hizmetine sunulan biçki-dikiş ve çamaşır atölyelerin de ilk etap 4 dikiş makinası, 10 top kumaş ve 4 çamaşır makinası bulunuyor. Atölyelerin kurulmasına katkıda bulunan hayırseverler atölyelere önümüzdeki günlerde dikiş makinası ve çamaşır makinası katkılarının devam edeceğini söyledi.

Kampta bulunan Êzidi kadınlar atölyelerin açılışından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, emeği geçen her kese teşekkür etti.

Açılışlar ardından Dudêran Şengal Kamp Kordinasyonu Başkanı ve Siirt Belediye Eş Başkan Yardımcılarından Elif Akgül Ateş, yakınlarını, eşini, dostunu, kadınlarını vahşi DAİŞ çetelerine kurban veren, evini barkını, topraklarını, servetini kaybeden ve bir anda kendini bambaşka bir dünyada, derin bir boşluğun içinde buluveren bu kardeşlerimizin yaşadıkları psikolojik travmayı imkanlar dahilinde çözmeye çalıştıklarını ifade etti.

Özellikle kamp sakinlerinin düzenli bir şekilde beslenebilmeleri için temel gıda maddeleri, çocuk maması, süt, çocuk bezleri sürekli temin edilmesi gereken malzemeler olduğuna dikkat çeken Akgül Ateş şöyle konuştu: “Bu temel ihtiyaçların karşılanmasında sıkıntı yaşanıyor. Kampımızda oluşturduğumuz sağlık kabininde, belediyemizin doktoru çalışmaktadır. Ancak ilaç temini konusunda sıkıntılar yaşanıyor. Şu anda kampımızda çocuklar da dahil olmak üzere 285 kadın, 261 erkek, toplam 546 kişi bulunmaktadır. Bilindiği gibi tüm savaşların ve göçlerin en büyük mağduru kadınlar ve çocuklar olmaktadır. Kamp sakilerimizin önemli bölümünü kadınlar ve çocuklar oluşturduğu için, kadın ve çocuklara yönelik özel rehabilite mekanizmalarının geliştirilmesi gerekmektedir.”

Ateş kamp koordinasyonu olarak, kadınların zamanlarını değerlendirebilecekleri, sosyal bir etkinlik çerçevesinde bir araya gelmeleri, dayanışmaları, kendilerini geliştirmeleri ve moral açıdan pozitif destek olabilecek bir etkinlik geliştirmeyi hedeflediklerini belirtti.

“Atölyelerimizde vereceğimiz dikiş nakış eğitiminin yanında kadınların bilgi, becerilerini geliştirme, özgüvenlerini sağlamayı hedefliyoruz” diyen ateş, bu kurslarda elde edilecek ürüntlerin satışını yapmaya yönelik pazarlama alanlarının oluşturulacağını da sözlerine ekledi.

Kadınların yükünü biraz hafifletmek amacıyla bir çamaşırhane kurduklarını da kaydeden Ateş “İmkanlarımız elverdikçe ve hayırsever yurttaşlarımızın bağışlarıyla çamaşırhanemizi daha da büyütmeyi hedefliyoruz” dedi.

Çocukların eğitimin sağlanmasına dönük de çalışmalarının sürdüğünü kaydeden Ateş, “Kampta eğitim çağındaki çocuklara yönelik gruplandırmalar yapıldı, eğitim materyalleri ve eğitimcilerin temin edilmesi durumunda çalışmalara başlanacak” diye devam etti.

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2015, 11:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER