Soylu: Kayıt yasağı kesinlikle Anayasa'ya aykırı değil

İçişleri Bakanı Soylu, Emniyet'in toplumsal olaylarda ses ve görüntü alınmasını yasaklayan genelgesini savundu: "Burada ne Anayasa ne demokrasi ihlali var."

Soylu: Kayıt yasağı kesinlikle Anayasa'ya aykırı değil

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, toplumsal olaylarda ses ve görüntü kaydı yapılmasını yasaklayan Emniyet genelgesiyle ilgili "Anayasaya aykırı değil" dedi.

CNN Türk yayınına telefonla katılan Soylu şunları söyledi: "Anayasa'nın 20. maddesi çok açık. Herkesin kendine ait bir fikri olabilir ama bu tip tartışmalar üzerinden siyasal konumumuza göre bir değerlendirme yaparsak biraz doğruyu bulmakta zorlanırız düşüncesindeyim. Bizim yaptığımız her şeye 'Bunlar zaten yanlış yapıyorlar, Anayasa'yı ihlal ediyorlar, hukuku ihlal ediyorlar' bakışını düzeltme imkânımız söz konusu değildir. Kişisel Verileri Koruma Kurulu var. Biz bu kuruldan görüş almadan, değerlendirme almadan, bu konularda hiçbir adım atmayız. Burada 2 ayağı var. Birisi kişisel verileri koruma ikincisi de Anayasa'nın 20. maddesindeki özel hayatın gizliliği esasını ortaya koyar. Anayasa'ya aykırılık kesinlikle söz konusu değil. Genelge İçişleri Bakanlığı'nın değil, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün genelgesidir. Bu basın özgürlüğünü engellemez. Basın çekme özgürlüğüne sahiptir ve çeker.

Sayın Kılıçdaroğlu siyasi olarak bu demokrasiye aykırıdır diyebilir ama Sayın Kılıçdaroğlu burada bir ölçü koyabilecek bir kişi değildir. Bunun demokrasiye aykırı olup olmadığının yerleri vardır. Orada Danıştay vardır, diğer tarafta Kişisel Verileri Koruma Kurulu vardır. Güvenlik özgürlük için vardır. Kişinin hürriyetinden başka hiçbir denge söz konusu değildir. Burada ne Anayasa ne de demokrasi ihlali vardır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER