'Syriza Kobani'nin statüsünü AB'ye taşıyacak'

PYD Yunanistan sorumlusu Müslim, “Syriza’ya güveniyoruz ve onlardan umudumuz var. Avrupa Birliği’nin (AB) üyesi olan Yunanistan’ın Kobanê’nin kimliği ve statüsünü AB’ye taşıyıp gündeme koyması noktasında beklentilerimiz var” dedi.

'Syriza Kobani'nin statüsünü AB'ye taşıyacak'
PYD Yunanistan sorumlusu Dr. İbrahim Müslim, Rojava Devrimi ve özellikle Kobanê direnişiyle radikal sol Syriza’nın iktidar olduğu Yunanistan ile ilişkilerin geliştiğine dikkat çekerek, “Syriza’ya güveniyoruz ve onlardan umudumuz var. Avrupa Birliği’nin (AB) üyesi olan Yunanistan’ın Kobanê’nin kimliği ve statüsünü AB’ye taşıyıp gündeme koyması noktasında beklentilerimiz var” dedi.


Yunanistan’da iktidara gelen radikal sol Syriza Partisi öncülüğünde kurulan Kobanê ile Dayanışma Hareketi heyeti ile birlikte Suruç’a gelen Partiya Yekitiya Demokrat (PYD), Yunanistan Sorumlusu Dr. İbrahim Muslim, Kobanê direnişinin Yunanistan’daki yansımalarını ajansımıza anlattı. Rojava Devrimi ve özellikle Kobanê direnişiyle Yunanistan ile ilişkilerin daha çok geliştiğini söyleyen Muslim, “Yunanlılar Kürtleri çok daha yakından tanıdı. Kobanê savaşı öncesinde Yunan dostlarımızla Kobanê’de bir okul açmıştık. Açtığımız okulda 110 öğrenci eğitim görüyordu. Savaş sırasında okulumuz yıkıldı ama yeni bir karar verdik. Bu okulu tekrardan açmayı düşünüyoruz” dedi. Yirmi senedir Yunanistan’da yaşadığını söyleyen Muslim, “3 yıldır resmi olarak PYD çalışmaları içerisinde yer alıyorum. Bu 3 sene içerisinde Yunanistan’la iyi ilişkilerimiz oldu. Aynı zamanda Yunanistan’daki parti ve kurumlarla da iyi ilişkiler içerisindeyiz” diye konuştu.

‘KOBANÊ’Yİ AB’YE TAŞIYACAKLAR’

Yunanistan’da ki mevcut hükümeti kuran Syriza’nın baştan beri Kürt halkının direnişine yakın durduğunu ifade eden Muslim, “Syriza, Kürt halkının mücadelesini destekliyor. Başta çok küçük bir parti olmasına rağmen büyüdü ve bizlerde onun bu sürecini yakından takip ettik. Şimdiki parlamentonun içerisinde çok sayıda dostumuz var. İdeolojik anlamda da birbirimize çok yakınız” şeklinde konuştu. Kobanê direnişi başladığında birçok eylemliklerin olduğunu ve Syriza’nın da bu eylemlere destek verdiğini dile getiren Muslim, “Syriza’ya güveniyoruz ve onlardan umudumuz var. Avrupa Birliği’nin (AB) üyesi olan Yunanistan’ın Kobanê’nin kimliği ve statüsünü AB’ye taşıyıp gündeme koyması noktasında beklentilerimiz var” diye belirtti.

‘HDP’NİN BAŞARILI OLMASINI İSTİYOR’

Syriza’ya “Kardeş belediye” projesini önerdiklerini ve onlarında bu öneriden oldukça memnun kaldıklarını dile getiren Muslim, Syriza’nın birinci isteğinin bu projeyi hayata geçirebilmek olduğunu söyledi. Syriza’nın aynı zamanda HDP’yi çok yakından takip ettiğini vurgulayan Muslim, “Türkiye’de ki sol güçlerle birlikte HDP’nin de başarılı olmasını istiyorlar. Bundan mutluluk duyacaklarını ve onlara yardım edeceklerini de dile getirdiler” dedi.

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2015, 18:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER