TİKKO gerillalarının naaşları alındı

Dersim'de, 2 Şubat 2011 tarihinde kış üstlenmesi kamplarının çökmesi sonucu yaşamını yitiren TİKKO gerillaları Sefagül Kesgin, Nurşen Aslan, Gülizar Özkan, Fatma Acar ve Derya Aras'ın naaşları, aileleri tarafından defnedildikleri yerden alındı.

TİKKO gerillalarının naaşları alındı
Dersim'de, 2 Şubat 2011 tarihinde kış üstlenmesi kamplarının çökmesi sonucu yaşamını yitiren TİKKO gerillaları Sefagül Kesgin, Nurşen Aslan, Gülizar Özkan, Fatma Acar ve Derya Aras'ın naaşları, aileleri tarafından defnedildikleri yerden alındı. 


Dersim'de, 2 Şubat 2011 tarihinde kış üstlenmesi kamplarının çökmesi sonucu yaşamını yitiren TİKKO gerillaları Sefagül Kesgin, Nurşen Aslan, Gülizar Özkan, Fatma Acar ve Derya Aras'ın naaşlarının Perşembe günü TKP ML - TİKKO Dersim Bölge Komutanlığı’nca yapılan ANF tarafından yayınlanan açıklamada o dönemde Fıtılo Bölgesi'ne defnedildiği bilgisi duyurulmuştu.

Bunun üzerine avukatlarla cenazeleri almak için Hozat Savcılığı'na yaptığı başvuruya izin çıkmamasına rağmen aileler, dün akşam saatlerinde çocuklarının cenazelerini almak üzere defnedildiği bölgeye gitti.

Bölgeye varan aile, cenazelerin yan yana defnedildiği, baş kısımlarına konulan taşlara isimleri ve şahadet yıllarının yazılı olduğunu görünce gözyaşlarını tutamayıp, duygusal anlar yaşadı.

Ardından da cenazeleri çıkarmak için kazı işlemine başlandı. Defnedilen yerden çıkarılan cenazeler battaniyelere sarılarak yanyana dizilerek baş uçlarında saygı duruşunda bulunuldu. 

Cenazeleri alan halktan biri yaptığı konuşmada, ailelerin yaşadığı hüznü bugün tekrardan kendilerinin de yaşadığını söyleyerek, yaşamını yitirenlerin arkasından ağlamanın ve yas tutmanın kendilerine yakışmadığını, önemli olanın onların mücadelesini sonuna kadar götürebilmek olduğunu ifade etti.

Sonrasında da slogan ve alkışlar eşliğinde tabutlara yerleştirilen cenazeler, konvoy eşliğinde Dersim'e doğru yola çıkarılıp, Dersim Devlet Hastanesi morguna getirildi.

Morga kaldırılan cenazeler, yapılacak savcılık incelemesinin ardından kimlik tespiti için Malatya Adli Tıp Kurumu'na götürülecek. / anf

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2014, 11:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER