Tuğluk, Aksoy, Gür ve Zozani'ye 27 yıl hapis cezası

Aysel Tuğluk, Halil Aksoy, Nazmi Gür ve Hakkari Eski Milletvekili Adil Zozani hakkında “Örgüt propagandası” gerekçesiyle toplam 27 yıl hapis cezası verildi.

Tuğluk, Aksoy, Gür ve Zozani'ye 27 yıl hapis cezası

HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve HDP Onursal Başkanı Ertuğrul Kürkçü, HDP Eski Eşgenel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk ve siyasetçiler Nazmi Gür, Esat Canan, Adil Zozani, Halil Aksoy ve Hüsamettin Zenderlioğlu hakkında “örgüt propagandası” iddiasıyla açılanan davanın 11’inci duruşmasında karar çıktı.

Hakkari 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, Marmara Kapalı Cezaevinde tutsak olan BDP eski Ağrı Milletvekili Halil Aksoy ve Sincan 2 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevinde tutulan siyasetçi Nazmi Gür, SEGBİS ile katıldı. Siyasetçi Adil Zozani ise duruşma salonunda hazır bulundu.

Duruşmada ek savunma yapan Halil Aksoy, “çözüm süreci” olarak adlandırılan dönemde bir çaba gösterildiğini bu kapsamda Meclis dahil komisyonların oluşturulduğunu hatırlattı. O dönem milletvekili olduğunu belirten Aksoy, yaptığı açıklamalar nedeniyle yargılanmasının hukuki olmadığının altını çizdi. Aksoy, açıklamalarının ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu belirtti. Nazmi Gür ise iddianamenin usulüne uygun hazırlanmadığını söyledi.

Siyasetçiler Halil Aksoy ve Aysel Tuğluk’un avukatı Eylem Arzu Kayaoğlu, Aksoy’un talep ettiği tevsii tahkikat talebini yineledi. Kayaoğlu, “Müvekkilin Meclis’te yaptığı konuşmaların dosyaya getirtilerek bilirkişi raporu aldırılmasını talep ediyoruz. Fotoğraf ve videoların yeniden incelenmesi talebimiz bulunmaktadır. Basına verilen demeç ile ilgili yerel basında olduğu için Kürtçe dilinde beyanda bulunmuştur. Kürtçe beyanların suç unsuru oluşturmadığını düşünüyoruz, ancak bu konuşmalar mütalaada cezalandırma yönünde değinilmiştir. Bu konuşmaların bilirkişiye tevdi ile Türkçe diline çevrilerek bir bütün olarak değerlendirilmesini talep ediyoruz” dedi.

İddia makamı tevsii tahkikat talebinin reddine karar verilmesini idtedi. Mahkeme, tüm talepleri reddetti. Kararını açıklayan mahkeme, Adil Zozani’ye 7 yıl 6 ay, Halil Aksoy’a 7 yıl 6 ay, Aysel Tuğluk’a 6 yıl, Nazmi Gür’e 6 yıl hapis cezası, Esat Canan’ın ise beraatine karar verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER