Valilik, İstiklal Caddesi'nde stant, sergi ve sokak müziğini yasakladı

İstiklal Caddesi'ndeki bombalı saldırının ardından Genel Emir yayınlayan Vali Ali Yerlikaya, caddede stant, sergi, etkinlik ve sokak müziğine güvenlik gerekçesiyle izin verilmeyeceğini duyurdu.

Valilik, İstiklal Caddesi'nde stant, sergi ve sokak müziğini yasakladı

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstiklal Caddesi'ndeki bombalı saldırının ardından güvenlik gerekçesiyle caddede stant kurulmasına, sergi açılmasına, seyyar satış yapılmasına, etkinlik düzenlenmesine, toplu veya bireysel sokak müzisyenliği ve performans gösterileri yapılmasına izin verilmeyeceğini açıkladı.

24 Kasım 2022 tarihli Genel Emir'de şu ifadeler kullanıldı:

"Tarihi, ekonomik, sosyal, kültürel ve turistik faaliyetlerin en yoğun şekilde icra edildiği Beyoğlu İlçemizin İstiklal Caddesi'nde 13 Kasım 2022 Pazar günü gerçekleştirilen bombalı terör saldırısı sonucunda maalesef 81 kişi yaralanmış, 6 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Yaklaşık 1.400 metre uzunluğunda ve ülkemizin en yoğun yaya trafiğine sahip durumda bulunan İstiklal Caddesi'nde faaliyet gösteren mağaza işletmecileri, esnaflar, mesleki teşekküller, yerel yönetimler ve güvenlik birimleriyle yapılan tüm istişarelerde ortak talep; tramvay ulaşımı ve yaya trafiğinde akışın sağlanması ve sürekliliğin korunması olmuştur.

Öte yandan, kamu düzeni ve esenliği ile genel asayişin sağlanmasında da aynı hususun kritik önem teşkil ettiği değerlendirilmektedir" denildi.Bu kapsamda İstiklal Caddesi'nde alınan yeni önlemler şu şekilde belirtildi:

- Herhangi bir amaçla cadde üzerindeki işletmeler tarafından caddeye masa, sandalye, pano, seyyar tabela vb. konulmasına,

- Stant kurulmasına,

- Sergi açılmasına,

- Seyyar satış yapılması ve satış tezgâhı konulmasına,

- Sosyal, kültürel veya ticari etkinlikler düzenlenmesine,

- Toplu veya bireysel sokak müzisyenliği ve performans gösterileri yapılmasına,

- Hanutçuluk faaliyetlerine,

- Ve benzerlerine,

Kesinlikle izin verilmeyecektir."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER