Varlık Fonu başkanı görevden alındı

200 milyar dolarlık Türkiye Varlık Fonu Başkanı Mehmet Bostan görevden alındı. Bostan’ın yerine vekaleten Borsa İstanbul Başkanı Himmet Karadağ’ın getirildiği öne sürüldü. Kulislerde, Singapur projesinin hayata geçirilememesi nedeniyle Bostan'ın Başbakan Binali Yıldırım'ın tepkisini çektiği konuşuluyor.

Varlık Fonu başkanı görevden alındı
Türkiye’nin en büyük kamu iktisadi teşekküllerinin içinde toplandığı Türkiye Varlık Fonu’nun başkanı Mehmet Bostan görevde bir yılı tamamlayamadı. 2016 Kasım ayında fon başkanlığına getirilen Bostan görevden alındı.


Bostan, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı görevini yürütürken, bünyesinde Milli Piyango, at yarışları, Ziraat Bankası, BOTAŞ, Borsa İstanbul, THY ve Halk Bankası gibi Türkiye’nin en büyük kuruluşlarının yer aldığı 200 milyar dolarlık Türkiye Varlık Fonu’nun başkanlığına getirilmişti.

Gazete Habertürk’ten Sefer Yüksel’in haberine göre Bostan’ın yerine vekâleten Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ atandı. Ancak kulislerde, Karadağ’ın vekâleten atandığı, ilerleyen dönemde fonun başına TMSF’den üst düzey bir ismin geçebileceği de konuşuluyor.

SİNGAPUR İŞİ OLMADI, BOSTAN GİTTİ

Ağustos 2016’da Resmi Gazete’de yayımlanan ilgili kanun değişikliği ile kurulan Türkiye Varlık Fonu’nun yönetimiyle ilgili bir süredir huzursuzluk olduğu kulislere sızan bilgiler arasındaydı. Ancak Başkan Mehmet Bostan’ın görevden alınmasının fitilini ateşleyen asıl olayın ise ağustos ayında yapılan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın da katıldığı Singapur Business Forum’da yaşandığı belirtiliyor. Kulislerde konuşulanlara göre, ekonomi yönetimi, forum sırasında Türkiye Varlık Fonu ile Singapur’un ilgili birimleri arasında ortak fon kurulması ve geliştirilmesi hedefindeydi. Ancak Türkiye Varlık Fonu yönetiminin hazırlıkları geciktirmesi söz konusu ortaklığın yapılamamasına neden oldu.

FAALİYETE GEÇEMEDİ

Bostan, Varlık Fonu yönetiminde Yiğit Bulut, Kerem Alkin gibi isimlerle çalışıyordu. Bu yılın şubat ayında Ziraat Bankası ve Çaykur olmak üzere pek çok kurum fona aktarılmıştı. Ancak fon, strateji belgeleri Bakanlar Kurulu’ndan çıkmadığı için bir türlü faaliyete geçemedi.

BOSTAN KİMDİR?

1971 yılında İstanbul’da doğan Mehmet Bostan, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde İngilizce İşletme Yüksek Lisans yaptı. Bostan sırasıyla, Denizbank Kurumsal Bankacılık Yetkilisi, BNP Ak Dresdner Bank Pazarlama Müdürü ve Türkiye Sınai Kalkınma Bankası Müdürlüğü görevlerinde bulundu. Dresdner Bank AG Türkiye Baştemsilcisi olarak görev alan Bostan, 1 Eylül 2009’da Güneş Sigorta’da Mali İşler Yönetimi’nden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı oldu. Ardından Vakıf Emeklilik Genel Müdürü oldu. 5 Ağustos 2013 tarihinde SPK tarafından Turkcell Yönetim Kurulu Bağımsız Üyeliği’ne atandı. Daha sonra Özelleştirme İdaresi Başkanlığı görevine getirilen Bostan, 3 Kasım 2016’dan bu yana Varlık Fonu Başkanlığı görevinde bulunuyordu. Bostan evli ve iki çocuk babası. / DUVAR

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2017, 11:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER