YÖK'ten eğitim fakültelerine 'yetki devri'

Eğitim fakültelerinde bulunan öğretmenlik bölümlerindeki tüm müfredat ve kredi düzenlemeleri kurumların kendilerine verildi. Yükseköğretim Kurulu Başkanı Yekta Saraç "yetki devri" yapıldığını ve üniversitelerin kendi kararlarını vereceğini duyurdu.

YÖK'ten eğitim fakültelerine 'yetki devri'
Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç, eğitim fakültelerindeki öğretmenlik programlarının ders, müfredat ve kredilerine artık YÖK’ün değil, yükseköğretim kurumlarının kendilerinin karar vereceğini açıkladı. YÖK’ün “yetki devri” yaptığı belirten Saraç, kararı ilgili fakülteler için “tarihi” olarak yorumladı.

Saraç sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “YÖK’ün yükseköğretimle ilgili konularda genel çerçeveyi çizdikten sonra üst düzeyde düzenleme yapması, daha sonra süreci izleme, değerlendirme ve denetleme ile sürdürmesi doğru olandır. Yeni YÖK olarak, üniversitelerimizin ehliyet ve kabiliyetlerine, hocalarımızın alanlarına ilişkin akademik ve mesleki hassasiyetlerine, öğrencilerimizin de öğretmenlik aşklarına güveniyoruz” ifadelerini kullandı.

YÖK’ün resmi sitesinden yapılan açıklamada, yeni karar doğrultusunda 12 Nisan 2018 tarihli Yükseköğretim Genel Kurulu kararının iptal edildiği ve yetkilerin kurumlara dağıtıldığı vurgulandı. Kurul karar cümlelerini şöyle sıraladı:

“a) Ders kategorileri ile ilgili “Alan Eğitimi Dersleri, Öğretmenlik Meslek Bilgisi Dersleri ve Genel Kültür Dersleri” şeklindeki gruplandırmanın göz önünde tutulması,

b) Ayrıca “ders sayısı, ders saati / kredi sayısı ve yoğunluğu” konusunda da yine bu gruplandırmadaki sıralamaya dikkat edilmesi,

şartıyla öğretmenlik programlarındaki derslerin, müfredatların ve kredilerin belirlenmesinde, yükseköğretim kurumlarının ilgili kurullarının yetkilendirilmesine karar verilmiştir.”

DUVAR

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2020, 09:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER